Turysci.pl > Okiem Turystów > Te słynne krakowskie przysmaki nie straszą paragonami grozy. Tłumy zajadają się nimi od lat
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 25.07.2023 19:21

Te słynne krakowskie przysmaki nie straszą paragonami grozy. Tłumy zajadają się nimi od lat

Zapiekanki na Kazimierzu
fot. Marlena Kaczmarek

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym główne atrakcje są oblegane przez turystów, którzy nie tylko chcą zobaczyć słynne zabytki, ale też zasmakować lokalnych przysmaków. Jednym z nich są zdecydowanie zapiekanki na Kazimierzu. 

Zapiekanki z Okrąglaka na krakowskim Kazimierzu są dla wielu wizytówką dzielnicy. Przed okienkami z bułkami z rozmaitymi dodatkami ustawiają się często nawet godzinne kolejki. 

Zapiekanki na Kazimierzu w Krakowie

Klasyczna z pieczarkami i serem, wiejska z kiełbasą i prażoną cebulką, a może mięsna, góralska lub z oscypkiem i żurawiną? W hali targowej o nazwie Okrąglak na Placu Nowym w krakowskiej dzielnicy Kazimierz można znaleźć kilkadziesiąt rodzajów zapiekanek. 

To miejsce słynie z czasem bardzo wymyślnych smaków. W menu niektórych okienek z zapiekankami znajduje się nawet po blisko 30 pozycji. Każda o wyjątkowym smaku i... na każdą kieszeń.

Przystępne ceny zapiekanek na Kazimierzu

Pod Okrąglakiem można za niewielkie pieniądze najeść się zapiekankami do syta. Do wyboru są zazwyczaj dwa rozmiary - cała zapiekanka lub pół. Dodatkowo, można miksować smaki i dobrać je według własnych preferencji wybierając opcję tzw. pół na pół. Podstawą jest oczywiście chrupiąca bułka, pieczarki oraz ser, choć znajdują się też opcje bez tych jadalnych grzybów. 

Odwiedziłam okrąglak, by sprawdzić ceny oferowanych zapiekanek. Na miejscu bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Wszystko zależy oczywiście od liczby dodatków, jednak zazwyczaj ceny za całą zapiekankę startują już od 11 złotych (zapiekanka standard - z serem i pieczarkami). 

Jedną z droższych opcji była zapiekanka "Krakowska" (ser, pieczarki, kurczak, salami, kukurydza, ogórek kiszony, sos, szczypiorek) w cenie 20 zł, "Mięsna” (ser, pieczarki, wołowina, boczek, kiełbasa, czerwona cebula ) - 24 zł czy "Francuska" (ser, pieczarki, salami, mozzarella, ser lazur, pomidor, szczypiorek, sos) za 20 zł. 

Tłumy pod Okrąglakiem w Krakowie

Przystępne ceny w punktach sprzedaży kuszą nie tylko lokalnych mieszkańców, ale też turystów. Przed okienkami można spostrzec zazwyczaj długie kolejki, zarówno w ciągu dnia, jak i późnym wieczorem. 

Jak się okazuje, mimo dużej popularności, zapiekanek nie dosięgnęły jeszcze słynne na cały kraj paragony grozy.