Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Turystyka > Szokująco tanie oferty w biurach podróży. Które z najtańszych all inclusive wybierają teraz Polacy?
Natalia Księżak
Natalia Księżak 29.11.2023 19:05

Szokująco tanie oferty w biurach podróży. Które z najtańszych all inclusive wybierają teraz Polacy?

all incusive
Shutterstock Olga Vasilyeva

Egzotyczne wakacje z Polski poniżej 1000 złotych? W ostatnim czasie w biurach podróży obserwujemy wysyp tanich ofert all inclusive. "Na Boże Narodzenie czy Sylwestra widzimy przynajmniej 20-procentową obniżkę" - słyszymy w jednym z największych polskich biur podróży. Część turystów ma jednak sporo wątpliwości wobec tak niskich cen. Co sprawia, że zagraniczne oferty wakacji są obecnie najtańsze?

Eksperci z biur podróży tłumaczą, że na obecne szokująco niskie ceny złożyło się kilka czynników. Warto to wykorzystać! Które z najtańszych wakacji all inclusive wybierają obecnie Polacy i czy można zaoszczędzić kupując first minute na lato 2024 już teraz? 

Czy tanie all inclusive rzeczywiście się teraz opłaca? "Wakacje na Boże Narodzenie i Sylwestra z 20-procentowa obniżką"

Patrząc na obecne oferty biur podróży, turyści przecierają oczy ze zdumienia. Wczasy w Egipcie za mniej niż 1000 złotych czy last minute na Zanzibarze za 800zł… Jak to jest możliwe? Na obecne niskie ceny wakacyjnych ofert złożyły się trzy główne czynniki.

- Jest to silny złoty (nasza waluta jest obecnie najmocniejsza w stosunku do euro i dolara od 5 lat) oraz relatywnie niski i stały kurs baryłki ropy naftowej na rynkach światowych - wyjaśnia Maciej Nykiel, prezes Nekery.

- W przypadku Nekera to także  długoterminowe kontrakty, zakupy gwarancyjne ze znacznym dyskontem od cen jakie mają największe platformy zakupowe typu booking - dodaje Nykiel. Wszystko to sprawia, że obecnie zagraniczne wakacje z biurem podróży mogą okazać się tańsze nawet od tych organizowanych na własną rękę. 

Jakie kierunki wakacji w biurach podróży wybierają teraz Polacy? Królują dwa egzotyczne kraje

We wszystkich polskich biurach podróży królują obecnie Turcja oraz Egipt. Zaraz za nimi Polacy wybierają obecnie kierunki zdecydowanie bardziej wakacyjne - Grecję i Hiszpanię.

- Bardzo popularne są także Bułgaria, Malta i Cypr. Numerem jeden na wczasy własnym samochodem pozostaje Chorwacja, dalej Włochy, Bułgaria i pozostałe kraje bałkańskie
W kategorii egzotyka najwięcej Klientów wybiera Dubaj, Tajlandię, Mauritius, Seszele, Malediwy, Dominikanę, Meksyk i Kubę W kategorii produktów „City Break” hitem jest Istambuł, potem Ateny, Paryż, Wilno, Wenecja, Rzym i Mediolan - wylicza Maciej Nykiel.

- W ofercie narciarskiej/ snowboardowej tradycyjnie Polacy najchętniej jeżdżą do Włoch (Dolomity) i w Alpy austriackie. Dobrze sprzedają się także Szwajcaria i Słowacja - wynika z danych Nekera.pl. W opcji last minute widać dosyć znaczące obniżki cen. Czy opłaca się również wcześniejsza rezerwacja wakacji w sezonie letnim 2023?

Czy warto wybrać teraz all inclusive na lato 2024? "Sprzedaż jest znacznie większa niż w 2023"

- Tegoroczna, wczesna sprzedaż wakacji w sezonie letnim 2024 jest znacznie większa niż była w analogicznym okresie zeszłego roku.Średnia cen ofert w opcji first minute jest niemal na tym samym poziomie (ok. 3450 zł), co w zeszłym roku - mówi Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl.

- Na tę średnią decydujący wpływ mają średnie rezerwacje na najważniejszych kierunkach, czyli właśnie Turcji i Egipcie. A tu od wiosny 2023 mamy do czynienia z mocnym wejściem dwóch nowych, wyspecjalizowanych na tych kierunkach, zagranicznych touroperatorów. Efekt? Stabilne ceny w lecie i średni wzrost rezerwacji poniżej skali inflacji. W  terminach na Boże Narodzenie i Sylwestra widoczna jest obecnie znacząca, 20 procentowa obniżka kosztów rezerwacji na tych kierunkach - dodaje Radosław Damasiewicz.

– Po niepewności, związanej z pandemią, gdy turyści odkładali decyzje na ostatnią chwilę, od dwóch lat wróciliśmy do długoterminowego trendu wczesnego kupowania wakacji. W sezonie letnim 2023 padł rekord wczesnych rezerwacji. Do tego mocno przyczyniła się również inflacja. Turyści doskonale pamiętali sezon 2022, kiedy to w marcu kupowali lipcowe i sierpniowe wakacje przeciętnie za ok 2300 zł ale te same terminy w czerwcu oraz na
lipcowe lub sierpniowe last minute rezerwowano po przeciętnej cenie niemal 2900 zł -  wylicza na podstawie danych Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz.