Turysci.pl
sylwester w wuhan

fot. Twitter/ @LeoRamirezAFP

Jak świętowano Nowy Rok w Wuhan? Kultywowali swoją tradycję

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Sylwester w wielu miejscach na świecie przebiegał w tym roku bardzo spokojnie, bez imprez masowych. Inaczej było w Wuhan, gdzie hucznie świętowano Nowy Rok. Właśnie tam zaledwie rok temu wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Dzisiaj nic nie

Sylwester jest jednym ze świąt, które gromadzi na ulicach największą liczbę ludzi, którzy wspólnie bawią się i świętują. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, wiele miejsc na świecie świeciło pustkami. Ale nie Wuhan, gdzie o północy zgromadziły się tłumy.

Huczny sylwester w Wuhan

W sylwestrową noc, zgodnie z tradycją w Wuhan, tłumy zgromadziły się przed historycznym budynkiem urzędu celnego w Hankow. Jest to jedno z najbardziej obleganych miejsc w tę niezwykłą noc. Ludzie bawili się i świętowali razem, nie myśląc o wydarzeniach z zeszłego roku.

Gdy na zegarach wybiła północ, zgromadzeni imprezowicze wypuścili ku niebu kolorowe balony. Wszyscy cieszyli się i zaczęli składać sobie życzenia. Na placu znaleźli się nie tylko mieszkańcy, ale również przyjezdni z różnych regionów Chin.

Sylwester w Wuhan, fot. NOEL CELIS/AFP/East News

- Jestem niesamowicie szczęśliwa - wyznała 20-letnia turystka Yang Wenxuan, która odwiedziła Wuhan pierwszy raz w życiu. Impreza sylwestrowa wywarła na niej ogromne wrażenie, a samo odliczanie określiła jako "spektakularne".

- Mam nadzieję, że w 2021 roku wszystko będzie się układać dobrze w naszym kraju, Wuhan wróci do normy, a świat wkrótce pokona pandemię - powiedział agencji Reutera mieszkaniec miasta Anson Yang.

Podczas sylwestrowej zabawy, każdy uczestnik zobowiązany był do zasłaniania nosa i ust, czego pilnowała policja. Impreza miała jednak przebiegać bardzo spokojnie - relacjonuje agencja Reutera. Patrząc jednak na zdjęcia, poza maseczkami na twarzach, koronawirus pozostał dla mieszkańców Wuhan jedynie przykrym wspomnieniem.

Wuhan od miesięcy nie odnotowuje już nowych zakażeń SARS-CoV-2, a w ostatnim czasie rozpoczęto tam szczepienia przeciw koronawirusowi. Jak jednak zwraca uwagę agencja Reutera, nowe przypadki stwierdzane są jeszcze m.in. w Pekinie.

Sylwester w Wuhan, fot. NOEL CELIS/AFP/East News

Chiński Nowy Rok

Chiny razem z całym światem świętują Sylwestra, jednak zgodnie z tamtejszą tradycją, prawdziwa zabawa dopiero się rozpocznie. 12 lutego 2021 będzie pierwszym dniem Chińskiego Nowego Roku, którym rozpoczyna się rok bawoła.

Święto Wiosny jest najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, a przygotowania do niego trwają już miesiąc wcześniej. W ósmy dzień ostatniego miesiąca starego roku, Chińczycy sprzątają swoje domy, aby wypędzić z nich złe duchy.

Najważniejszym dniem tamtejszego świętowania jest jednak wigilia Nowego Roku, kiedy rana cała rodzina bierze udział w przygotowywaniu posiłków. Według tradycji, chiński sylwester obchodzony jest w domu, w gronie rodzinnym. W nocy odbywa się jednak pokaz fajerwerków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: TVN24, Wikipedia

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >