sylwester w wuhanfot. Twitter/ @LeoRamirezAFP

Jak świętowano Nowy Rok w Wuhan? Kultywowali swoją tradycję

Sylwester w wielu miejscach na świecie przebiegał w tym roku bardzo spokojnie, bez imprez masowych. Inaczej było w Wuhan, gdzie hucznie świętowano Nowy Rok. Właśnie tam zaledwie rok temu wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Dzisiaj nic nie przypomina tam o kryzysie.

Sylwester jest jednym ze świąt, które gromadzi na ulicach największą liczbę ludzi, którzy wspólnie bawią się i świętują. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, wiele miejsc na świecie świeciło pustkami. Ale nie Wuhan, gdzie o północy zgromadziły się tłumy.

Huczny sylwester w Wuhan

W sylwestrową noc, zgodnie z tradycją w Wuhan, tłumy zgromadziły się przed historycznym budynkiem urzędu celnego w Hankow. Jest to jedno z najbardziej obleganych miejsc w tę niezwykłą noc. Ludzie bawili się i świętowali razem, nie myśląc o wydarzeniach z zeszłego roku.

Gdy na zegarach wybiła północ, zgromadzeni imprezowicze wypuścili ku niebu kolorowe balony. Wszyscy cieszyli się i zaczęli składać sobie życzenia. Na placu znaleźli się nie tylko mieszkańcy, ale również przyjezdni z różnych regionów Chin.

Sylwester w Wuhan

Sylwester w Wuhan, fot. NOEL CELIS/AFP/East News

- Jestem niesamowicie szczęśliwa - wyznała 20-letnia turystka Yang Wenxuan, która odwiedziła Wuhan pierwszy raz w życiu. Impreza sylwestrowa wywarła na niej ogromne wrażenie, a samo odliczanie określiła jako "spektakularne".

- Mam nadzieję, że w 2021 roku wszystko będzie się układać dobrze w naszym kraju, Wuhan wróci do normy, a świat wkrótce pokona pandemię - powiedział agencji Reutera mieszkaniec miasta Anson Yang.

Podczas sylwestrowej zabawy, każdy uczestnik zobowiązany był do zasłaniania nosa i ust, czego pilnowała policja. Impreza miała jednak przebiegać bardzo spokojnie - relacjonuje agencja Reutera. Patrząc jednak na zdjęcia, poza maseczkami na twarzach, koronawirus pozostał dla mieszkańców Wuhan jedynie przykrym wspomnieniem.

Wuhan od miesięcy nie odnotowuje już nowych zakażeń SARS-CoV-2, a w ostatnim czasie rozpoczęto tam szczepienia przeciw koronawirusowi. Jak jednak zwraca uwagę agencja Reutera, nowe przypadki stwierdzane są jeszcze m.in. w Pekinie.

Sylwester w Wuhan

Sylwester w Wuhan, fot. NOEL CELIS/AFP/East News

Chiński Nowy Rok

Chiny razem z całym światem świętują Sylwestra, jednak zgodnie z tamtejszą tradycją, prawdziwa zabawa dopiero się rozpocznie. 12 lutego 2021 będzie pierwszym dniem Chińskiego Nowego Roku, którym rozpoczyna się rok bawoła.

Święto Wiosny jest najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, a przygotowania do niego trwają już miesiąc wcześniej. W ósmy dzień ostatniego miesiąca starego roku, Chińczycy sprzątają swoje domy, aby wypędzić z nich złe duchy.

Najważniejszym dniem tamtejszego świętowania jest jednak wigilia Nowego Roku, kiedy rana cała rodzina bierze udział w przygotowywaniu posiłków. Według tradycji, chiński sylwester obchodzony jest w domu, w gronie rodzinnym. W nocy odbywa się jednak pokaz fajerwerków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: TVN24, Wikipedia

Następny artykuł