Święta w Dreźnie bez jarmarkuFot. flickr.com/Thomas/ CC BY-NC-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Najstarsze świąteczne wydarzenie świata odwołane. Co roku przyjeżdżały na nie tłumy

Święta Bożego Narodzenia w wielu europejskich miastach przybierają formę wielkiego turystycznego wydarzenia. Najstarszym z nich jest Jarmark Struclowy w Dreźnie, na który zjeżdżają się tłumy. Niestety w tym roku kilkusetletnia tradycja zostanie przerwana.

Święta w tym roku większość osób spędzi w wąskim rodzinnym gronie. Wyjazdy nie są zalecane, zwłaszcza za granicę, więc niewiele osób szykuje się do podróży. Na przyjazd turystów szykują się niemal wyłącznie kurorty narciarskie, dla których to najlepszy czas na zarobek.

Klamka zapadła, trzeba będzie opróżnić kieszenie. Władze włoskiego miasta wprowadzą dodatkową opłatę dla przyjezdnychKlamka zapadła, trzeba będzie opróżnić kieszenie. Władze włoskiego miasta wprowadzą dodatkową opłatę dla przyjezdnychCzytaj dalej

Święta bez jarmarków bożonarodzeniowych

Ze względu na epidemię i rosnącą liczbę zakażeń odwołano bożonarodzeniowe jarmarki, w tym najstarszy na świecie jarmark Struclowy w Dreźnie. Każdego roku przybywały na niego tłumy turystów - nawet 3 miliony osób.

Burmistrz miasta z przykrością poinformował, że w tym roku słynny Striezelmarkt się nie odbędzie. W Niemczech obowiązują rygorystyczne zasady w związku z epidemią, a w przyszłym tygodniu mogą zostać jeszcze zaostrzone.

Na razie nic nie wskazuje na poprawę sytuacji, więc duże skupiska osób nie są wskazane. Turystyka praktycznie zamarła i ogranicza się do pojedynczych wyjazdów, zwykle o charakterze służbowym.

Robert Gawliński nie wytrzymał. Zabrał wszystko i wyprowadził się z Polski. Osiadł w cudownym miejscu, które słynie z wyjątkowych atrakcjiRobert Gawliński nie wytrzymał. Zabrał wszystko i wyprowadził się z Polski. Osiadł w cudownym miejscu, które słynie z wyjątkowych atrakcjiCzytaj dalej

Najstarszy jarmark

Drezdeński Jarmark Struclowy jest organizowany od 1434 roku, co czyni go najstarszym w Niemczech i prawdopodobnie najstarszym na świecie. W tym roku miał się odbyć już po raz 586, lecz epidemia wymusiła na władzach miasta odwołanie imprezy.

Jego nazwa pochodzi od drożdżowej strucli, która wypiekana jest od kilkuset lat w drezdeńskich piekarniach i cukierniach. Jej receptura jest pilnie strzeżona. Podobno najlepsze ciasta są wypiekane przez Wipplera z Pillnitz, a więc nie w samego Drezna.

Na początku jarmark był organizowany na jeden dzień przed świętami, by mieszkańcy mogli kupić mięso po czterech tygodniach postu. Później zaczął się rozwijać, przyciągając kolejnych kupców, którzy ustawiali swoje stragany.

Dzisiaj grzeje: 1. Doda w prześwitującym stroju kąpielowym robi furorę w internecie. Wiemy w jakim kraju wypoczywa, wielu może jej pozazdrościć
2. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
3. Pani Aleksandra szła na Giewont. Nagle spojrzała za plecy córki i zamarła

Miliony turystów w tym roku zostaną w domach

W ostatnich latach Striezelmarkt przybrał formę wielkiego wydarzenia, na którym 240 stoisk zajmuje znaczny obszar centrum Drezna. Ze względu na ogromną popularność czas trwania wydłużył się na cały adwent. Turyści przyjeżdżają na kilka dni, by poczuć magiczną atmosferę.

Tradycyjnym elementem w centralnym punkcie jarmarku jest wielokolorowa choinka. Największą atrakcję stanowi jednak pięknie oświetlona czternastometrowa drewniana piramida. Na poszczególnych piętrach znajdują się Trzej Królowie, figurki świętych, kominiarzy, górników i wielu innych postaci.

Podobnym wydarzeniem jest wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy, który także cieszy się ogromną popularnością. Każdego roku pojawiają się na nim nowe wzory ceramicznych bucików, z których pije się grzane wino. Niestety on również się nie odbędzie ze względu na koronawirusa.

Dziewczynkę ze zdjęcia uwielbiają dziś miliony Polaków. Poznajecie? Słynna polska podróżniczkaDziewczynkę ze zdjęcia uwielbiają dziś miliony Polaków. Poznajecie? Słynna polska podróżniczkaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zostały ci ziemniaki z obiadu? Zrób z nich bajeczne kotlety, cała rodzina poprosi o dokładkę
  2. Pod osłoną nocy podłożył ogień pod trzy stodoły. Nie ma wątpliwości, w okolicy grasuje podpalacz
  3. Minister się wygadał. Chodzi o ferie i wakacje 2021. Mówił o ich wydłużaniu i rozszerzaniu
  4. Zima przyszła szybciej niż się spodziewano. W części Polski śnieg, wyjeżdżając na weekend trzeba zabrać ciepłe ubrania
  5. Wyciekły astronomiczne ceny za noc w Zakopanem na Sylwestra. Mała fortuna, setki złotych
  6. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  7. Uwaga, internauta ostrzega. Dziki lis atakuje ludzi przy Biedronce

Źródło: Onet

Następny artykuł