świat luzują obostrzeniaFot. Unsplash.com Georg Arthur Pflueger

Australia luzuje obostrzenia. Częściowo odblokowują podróże

Świat w dobie pandemii koronawirusa. Władze kraju postanowiły jednak poluzować obostrzenia. Zdaniem ekspertów wyniki statystyk pozwalają na taki ruch. Mieszkańców czeka zawieszenie części restrykcji. Rozporządzenie już niedługo wejdzie w życie. Lokalna społeczność ma powody do radości. O szczegółach poinformował serwis RMF24.

Świat zmaga się z drugą falą zarażeń. Zwłaszcza w Europie w ciągu ostatnich tygodni nastąpiła dynamiczna zmiana sytuacji. Wyraźne skoki liczby potwierdzonych przypadków odnotowały takie kraje jak Polska, Francja, Niemcy czy Czechy. Są jednak miejsca, w których zauważa się regularny spadek. Takim krajem jest Australia, gdzie władze niedawno podjęły dość zaskakującą decyzję. Mieszkańców czekają znaczące zmiany.

Chociaż świat nadal mierzy się z problemem pandemii koronawriusa, a Europa odnotowuje dynamiczny skok zarażeń, to nie wszędzie sytuacja wygląda równie niepokojąco jak w Polsce czy Niemczech. W związku z regularnym spadkiem liczby nowych i aktywnych przypadków COVID-19 władze Melbourne w Australii postanowiły złagodzić panujące obostrzenia. Mieszkańców jednego z największych miast w kraju czekają pozytywne zmiany.

Gdy świat walczy z koronawirusem, Australia zaczyna hamować

Chociaż pandemia koronawirusa to wciąż jeden z największych problemów, z jakimi w ciągu ostatnich lat musi mierzyć się świat. W Melbourne, drugim co do wielkości mieście Australii, które jest także stolicą stanu Victoria, odnotowuje regularny spadek zachorowań na COVID-19. Jeszcze do niedawna na terenie miejscowości panowała blokada epidemiologiczna. W związku ze wyciszeniem epidemii władze postanowiły jednak poluzować obowiązujące ograniczenia.

Od północy szereg obostrzeń panujących w Melbourne przestanie obowiązywać. Mieszkańcy mieli możliwość podróżować jedyni 5 kilometrów od miejsca zamieszkania. Ograniczenia obejmowały też spotkania na świeżym powietrzu oraz sportu. Obecnie lokalna społeczność może podróżować do 25 kilometrów od swoich domów. Umożliwiono również spotkania na świeżym powietrzu maksymalnie 10 osób z 2 gospodarstw domowych. Wraca też tenis oraz golf.

Sytuacja w Australii wydaje się poprawiać. W niedzielę 18 października w stanie Victoria odnotowano jedynie 137 aktywnych przypadków. W szpitalu leczono 12 osób, ale żadna z nich nie wymagała intensywnej terapii. Władze zapowiedziały już pojawienie się kolejnych łagodzeń, które mają zostać wprowadzone 2 listopada. Planuje się częściowe otwarcie atrakcji turystycznych, sklepów, barów oraz restauracji. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niepokojących słowach dotyczących kolejnego lockdownu.

Źródło: RMF24

Następny artykuł