Turysci.pl
Suntago może mieć poważne problemy

instagram.com/parkofpoland

Ogromna burza wokół Suntago Wodny Świat. Będzie skandal?

22 Lipca 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Suntago to aquapark wchodzący w skład Park of Poland. To największy park wodny w Polsce. Okazuje się, że firma może mieć poważny problem. Skandal ma być związany z dużą sumą pieniędzy.

Suntago to wielki park wodny ze szklanym dachem. Otwarty został w lutym bieżącego roku. Była to niezwykle kosztowna inwestycja. Budowa kosztowała około 150 milionów euro czyli około 660 milionów złotych. Media sugerują, że faktury mają być rzekomo nadal nieopłacone.  

Suntago może mieć poważne problemy?

Rolę wykonawcy generalnego budowy w połowie pełnił inwestor, a w połowie pochodząca z Izraela firma Electra. To właśnie ta firma rzekomo ma być winna pieniądze wykonawcom, o czym czytamy na portalu Money.pl. Jak udało się dowiedzieć portalowi Money.pl, firma rzekomo ma nie odpowiadać na wiadomości i nie płacić należności. 

- Czekam na 300 tysięcy, zaproponowano mi około 100. I wiem, że inne firmy też dostawały podobne oferty. Chyba na otarcie łez. Nie starczy na opłacenie podwykonawców, chyba chodzi tylko o to, żeby był ślad jakiejś płatności i tyle – powiedział przedsiębiorca, który czeka na zapłatę.

Jedną z firm, która ubiega się o pieniądze od Electry, zdaniem Money.pl jest Elduron. Sytuację skomentowała właścicielka Aleksandra Wojtynek, która nie zamierza czekać na całość wpłaty bezczynnie.

- Electra do dziś nie zapłaciła nam ok. 1,3 miliona złotych. Wielokrotnie ponaglaliśmy tę firmę, wysyłaliśmy monity. Obecnie skierowaliśmy sprawę do sądu. Fakty są takie, że w październiku Electra przestała się z nami rozliczać, więc zeszliśmy z placu budowy i domagamy się zapłaty wszystkich zaległości – powiedziała Wojtynek.

Jak podaje portal money.pl, firma Global Parks Poland rzekmo wie o zaległościach Electry wobec podwykonawców, ale mimo to próbuje bronić firmy.

Otrzymaliśmy sprostowanie od firmy Electra M&E Polska Sp. z o.o. Ich stanowisko brzmi następująco:

Electra M&E Polska Sp. z o.o., jako firma zajmująca się projektowaniem i wykonywaniem różnego rodzaju instalacji, uczestniczyła w budowie Parku Wodnego Suntago we Wręczy koło Mszczonowa.

Electra M&E Polska stanowczo zaprzecza wypowiedzi anonimowego przedsiębiorcy, według którego spółka rzekomo nie zapłaciła 50 mln zł kilkunastu firmom, które były jej podwykonawcami na budowie Parku Wodnego Suntago.

Jedyny podmiot, z którym Electra M&E Polska jest nierozliczona, to wspomniana w artykule spółka Elduron, która była zatrudniona jako jeden z 28 podwykonawców przy budowie Parku Wodnego Suntago. Elduron odpowiadał za montaż instalacji elektrycznych. Firma nie przekazywała na bieżąco dokumentacji prac i nie wykonała w terminie wszystkich zakontraktowanych robót, w tym nie usunęła usterek. W konsekwencji Electra M&E Polska musiała ponieść koszty zatrudnienia dodatkowych podwykonawców. Pomimo to, Electra M&E Polska jest rozliczona ze spółką Elduron w ponad 95 proc. wartości zawartych umów. Jednocześnie Elduron wystosował do Electra M&E Polska roszczenie o zapłatę dodatkowej kwoty, jednak do tej pory nie udokumentował wykonania tych prac. Kwota dodatkowych kosztów poniesionych przez Electra M&E Polska znacząco przewyższa kwotę roszczenia Elduron.

Electra M&E Polska nie zalega z płatnościami pozostałym 27 podwykonawcom.

Nieprawdą jest również, że Electra M&E Polska przestała się rozliczać z firmą Elduron w październiku 2019 r. Ostatnia kwota na rzecz firmy Elduron została zapłacona w lutym 2020 r. Kilka tygodni później firma Elduron zeszła z placu budowy.

Electra M&E Polska nie pozostaje w sporze sądowym z żadnym swoim podwykonawcą.

W ocenie Zarządu oraz Akcjonariuszy Electra M&E Polska, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o Spółce godzi w jej dobre imię.

Źródło: money.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >