Turysci.pl > Świat > Wstrzymany ruch nad Londynem. Warunki pogodowe zagrażają podróżom lotniczym na święta
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 12.12.2022 14:01

Wstrzymany ruch nad Londynem. Warunki pogodowe zagrażają podróżom lotniczym na święta

Śnieg w parku
Fot. Pixabay

Śnieg i lód przyczyniły się do poważnych problemów osób podróżujących na Wyspy Brytyjskie. Tamtejsze lotniska wstrzymały ruch przez paraliżujące warunki atmosferyczne. Turyści przeżywają koszmar, a ich podróże na święta stoją pod znakiem zapytania.

W Wielkiej Brytanii śnieg i mróz mocno dały o sobie znać, a tym samym przyczyniły się do problemów z transportem. W Szkocji odnotowano aż -15 stopni Celsjusza, a w niektórych miejscach spadło nawet 15 cm śniegu. Takie warunki atmosferyczne przyczyniły się chociażby do wstrzymania ruchu lotniczego w Londynie. Wśród uwięzionych turystów jest także grupa Polaków.

Lotniska w Londynie sparaliżowane, turyści koczują od kilkunastu godzin

Pogoda w Wielkiej Brytanii przyczyniła się do pokrzyżowania planów wielu podróżujących. Ze względu no mocne śnieżyce i ostry mróz niektóre porty lotnicze zawiesiły obsługiwanie lotów. Zarządcy apelują, aby przed wybraniem się w podróż upewnić się, że planowany lot na pewno się odbędzie.

Choć zazwyczaj w Wielkiej Brytanii zimy nie są ani śnieżne, ani mroźne, tym razem opady wywołały prawdziwy paraliż. Oprócz tego, że utrudniony jest ruch pojazdów, pociągów i metra, największe kłopoty mają lotniska.

Władze lotniska Stansted całkowicie zawiesiły funkcjonowanie swojej placówki podobnie, jak Heathrow i Gatwick. Z uwagi na obfite opady śniegu i marznącą mgłę, taka sytuacja może utrzymać się przez najbliższy czas.

- Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych mogą występować zakłócenia w lotach z lotniska Londyn Stansted. Pasażerowie powinni sprawdzić status swojego lotu w swojej linii lotniczej. Przepraszamy za powstałe niedogodności i przekażemy dalsze aktualizacje tak szybko, jak to możliwe - czytamy w wystosowanym komunikacie.

 

ℹ️ Operational Update

Passengers should contact their airline for flight information before travelling to @STN_Airport. pic.twitter.com/wRKWXoHpN3

— London Stansted Airport (@STN_Airport) December 12, 2022

 

Rzecznik lotniska powiedział Metro, że od 11:30 pasy startowe zostały ponownie otwarte. Tymczasem grupy turystów dalej koczują na terenie portu lotniczego w oczekiwaniu na komunikaty.

 

@STN_Airport pax are literally camping waiting for boarding a/o further communication. 10cm snow in #London in December is nothing extraordinary, c’mon!#StanstedAirport pic.twitter.com/ZX5yyfcBqq

— Silvia Silvestri (@silvia_silves) December 12, 2022

 

Wśród uziemionych turystów grupa uczniów z Polski

Okazuje się, że wśród uziemionych na brytyjskim lotnisku podróżnych jest także grupa uczniów z Polski, a dokładniej uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Sowińskiego w Warszawie i ich opiekunowie (razem 44 osoby). Nastolatkowie początkowo zostali poinformowani, że ich lot z Londynu do Warszawy zostanie przesunięty o kilka godzin. Jednak po tym czasie zaproponowano im oddanie pieniędzy za bilety, a kurs został całkowicie odwołany.

Linie lotnicze zaproponowały transport dla dziewięciu osób, ale w piątek i częściowo lotem do Rzeszowa. Bezradni opiekunowie uczniów o pomoc poprosili polski konsulat, lecz ostatecznie od pomocy przyczynili się ich rodzice, którzy zorganizowali autokar.

- Poprosiłam panią konsul o kanapki albo ciepłe posiłki i napoje, usłyszałam, że to są duże odległości, warunki atmosferyczne są trudne i do tej pory czekam na odpowiedź - przekazała nauczycielka Hanna Mierzyńska dla Polsat News. - Ryanair od razu powiedział, że nie da nam nawet wody. Wręcz starano się nas wyprosić z lotniska. Dzieci są w dobrej kondycji, są bardzo zmęczone, niektórzy są chorzy - dodała.

 

Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"

Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: polsatnews.pl; tvn24.pl

Tagi: Londyn UK