Turysci.pl
Skarb ukryty w Polsce

Pixabay.com/Robfoto

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

31 Października 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Skarb, który jest niezwykle cenny, może być ukryty w Polsce. Jego wartość jest niesamowicie duża. Wynika to z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska. O jakiej cennej rzeczy mowa i gdzie można ją znaleźć?

Skarb o którym mowa jest niezwykle cenny i ma być ukryty w Polsce. Wskazują na to dane Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ma znajdować się pod ziemią. Potwierdzono, że leży w Mikołajowicach w województwie dolnośląskim. Co udało się znaleźć?

Cenny skarb ukryty w polskich ziemiach

Mowa o złożach czystego złota. Wszystko wskazuje na to, że pod ziemią znajduje się nawet 400 ton cennego kruszcu. Złoża znaleziono na Dolnym Śląsku, jednak jest ich więcej, w innych częściach kraju. Gdzie jeszcze można znaleźć złoto?

W 2019 roku została wykonana Dokumentacja geologiczna złoża rudy złota "Mikołajowice". Rok później zatwierdziłją ówczesny minister, Michał Woś. - Przedłożona dokumentacja przedstawiała ponad 5 ton rudy złota w tym ok. 1 tony złota metalicznego - mówił wtedy dla TVN24 Departament Edukacji Ekologicznej i Komunikacji Ministerstwa Środowiska.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego złoża złota nie zostały wyeksploatowane. Pojawiło się jednak wyjaśnienie ze strony Ministerstwa Środowiska. "W Polsce złoża złota objęte są własnością górniczą i należą do Skarbu Państwa. Wydobycie można rozpocząć tylko po uzyskaniu koncesji od Ministra Środowiska. Na tę chwilę do organu koncesyjnego nikt nie złożył wniosku o przyznanie koncesji w przedmiotowym zakresie" - napisali.

Wiadomo, że złoża są także w innych miejscach w Polsce. Mowa między innymi o kopalni w Złotym Stoku. Tam eksploatacja rozpoczęła się już w średniowieczu. W ciągu kilkuset lat wydobyto stamtąd około 16 ton złota.

Kolejne miejsce to Złotoryja. Tam złoto wydobywano już od XII wieku. - Nie mamy tu dużo atrakcji turystycznych, ale złoto i płukanie złota stało się naszą wizytówką XXI wieku - mówił Henryk Biały, kronikarz złotoryjski.

Inne miejsca, w których znajduje się cenny skarb, to Lwówek Śląski i Legnickie Pole. - Jest to najbogatsze złoże na naszym kontynencie, ale nie jest jeszcze eksploatowane - oceniał w 2002 roku, ówczesny rzecznik prasowy KGHM Dariusz Wyborski.

Inne skarby na terenie Polski

Złoto to nie jedyny skarb, który można znaleźć w Polsce. Na terenie naszego kraju już wiele razy dokonano ciekawych odkryć. Takim przykładem są niemieckie skarby z czasów II wojny światowej. Ma on znajdować się w studni na terenie pałacu w Roztoce.

Uważa się, że chowane są tam dzieła sztuki, które zostały skradzione pod koniec wojny. Ma to być aż 260 ciężarówek pełnych kosztowności. Ukryte są podobno skradzione podczas wojny obrazy Botticellego, Rubensa, Cezanne'a, Carravagio, Moneta, Durera, Raffaela i Rembrandta.

Innym przykładem jest jedna z polskich świątyń, w której ukryte mają być cenne dokumenty. O ukryciu rycin zadecydował ówczesny prezydent miasta Poznań - Cyryl Ratajski. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >