Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Sąsiad Polski przywraca kontrole graniczne. Wielkie zmiany już w maju
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 28.04.2023 11:39

Sąsiad Polski przywraca kontrole graniczne. Wielkie zmiany już w maju

Bratysława
Fot. Canva

Odkąd Polska znalazła się w strefie Schengen, podróże po Europie stały się banalnie proste. Niestety już w maju osoby wybierające się na Słowację będą musiały przygotować się na kontrole graniczne. 

Jak informują słowackie media, już w maju kraj ten przywróci kontrole graniczne na przejściach z Polską, Austrią, Węgrami i Czechami. To jednak nie koniec, ponieważ kontrole dokumentów mają zostać przywrócone również na lotniskach. Na szczęście będzie to tylko tymczasowa procedura.

Słowacja przywraca kontrole graniczne. Wszystko ze względów bezpieczeństwa

Słowacki rząd zdecydował, że od 24 maja do 8 czerwca osoby wjeżdżające na teren Słowacji będą musiały przejść kontrolę graniczną. Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy turystów, a także zawodowych kierowców, ponieważ oznacza znacznie dłuższe postoje na granicy. 

Decyzja ta ma jednak związek z ważnymi wydarzeniami, które w najbliższym czasie będą miały miejsce za naszą południową granicą. W dniach 29-31 maja Bratysławę odwiedzą europejscy i światowi liderzy, którzy będą uczestniczyć w konferencji bezpieczeństwa Globsec.

Bezpieczeństwo priorytetem dla słowackiego rządu

- Priorytetem jest zapewnienie wysokiego standardu bezpieczeństwa tej ważnej, międzynarodowej imprezy. Przedstawiłem materiał jako inicjatywę, a środek jest tymczasowy - przyznał tymczasowy minister spraw wewnętrznych Słowacji Roman Mikulec.

Słowacja jest w strefie Schengen, a to oznacza, że decyzję o wprowadzeniu kontroli granicznej może podjąć wyłącznie na specjalnych warunkach. Po pierwsze, tak jak w tym przypadku, musi zajść uzasadniona potrzeba, a po drugie, kontrole nie mogą zostać przywrócone na dłużej niż 30 dni.

Słowacy obawiają się również motocyklistów

Konferencja bezpieczeństwa to nie jedyny powód, dla którego Słowacy przywrócą kontrole graniczne. W dniach 2-4 czerwca ma odbyć się tam międzynarodowa impreza klubu motocyklowego Hells Angels MC Slovakia - World Run 2023. W przeszłości w jej trakcie dochodziło to poważnych w skutkach incydentów, stąd decyzja o podjęciu środków ostrożności. 

„Konieczne jest wprowadzenie czasowego przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych Republiki Słowackiej z Republiką Austrii, Węgrami, Republiką Czeską, Rzeczpospolitą Polską oraz na międzynarodowych lotniskach, na których odbywa się tzw. pierwszy filtr zapobiegający przybyciu osób, które mogłyby zagrozić porządkowi publicznemu” - podkreślił we wniosku departament zarządzany przez Mikulca.

Źródło: spravy.pravda.sk