Turysci.pl
sanatorium najgorsze na świecie

fot. pixabay.com/5598375

Polskie sanatoria najgorsze na świecie? Cena w polskich uzdrowiskach zwala z nóg

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Sanatorium w Polsce może okazać się ogromnym rozczarowaniem. Kuracjusze narzekają na wysokie ceny niektórych usług oraz na jakość pobytu. Jest jednak kilka ośrodków godnych polecenia.

Sanatorium dla niektórych osób jest stałym miejscem pobytu podczas wakacji, gdzie mogą zarówno wypocząć, jak i zregenerować siły. Niestety nie wszyscy chwalą sobie jakość usług w takich miejscach. Mimo że taka opcja jest stosunkowo tania dzięki dofinansowaniu z NFZ, wciąż trzeba przygotować się na dodatkowe koszty, które często przewyższają cenę pobytu. Znajdziemy jednak kilka perełek, z których kuracjusze wyjeżdżają zadowoleni.

Co nas czeka w sanatorium?

Polscy kuracjusze skarżą się na wysokie koszty dodatkowe, marne posiłki, czy same budynki, które często zdają się być żywcem przeniesione z poprzedniego systemu. Mimo to, sanatoria wciąż cieszą się ogromną popularnością dzięki dofinansowaniu z NFZ. Aby jednak dostać się do ośrodka, trzeba się porządnie naczekać.

Kolejka do NFZ, który wysyła Polaków do sanatorium jest bardzo długa. W skrajnych przypadkach trzeba czekać nawet od 16 do 18 miesięcy. Skierowanie do takiego ośrodka wystawia lekarz konsultant, który podejmuje decyzję na podstawie wyników pacjenta dobiera rodzaj oraz miejsce kuracji. Osoby dorosłe mają możliwość takiego wyjazdu nie częściej niż raz na dwa lata.

Na sam wyjazd nie trzeba jednak długo czekać. Najczęściej między wydaniem skierowania a przyjazdem na miejsce pobytu mijają około 3 miesiące. Chociaż sam pobyt w sanatorium nie należy do najdroższych, bo kosztuje maksymalnie kilkaset złotych, to trzeba przygotować się na wysokie koszty usług sanatoryjnych czy leczniczych. Jak podaje SE.pl, sześciodniowy pobyt w jednym z ośrodków na Mazurach dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa to wydatek blisko 2000 złotych. Podobne ceny obowiązują reumatyków czy osoby z nadciśnieniem podczas tygodniowych kuracji.

Lekarze zachęcają jednak pacjentów do składania wniosków o dofinansowanie z NFZ wskazując na liczne walory tych placówek.

- Dzięki dobrze zorganizowanemu pobytowi w sanatorium pacjent szybciej dochodzi do zdrowia. Pobyt w gronie innych chorych czy ozdrowieńców, zajęcia w grupach, nowe znajomości, dodają chęci do życia - twierdzi Marek Urbański z NFZ cytowany przez SE.pl.

Niektóre sanatoria w Polsce cieszą się jednak dobrą sławą. Ośrodki za opłatą wynoszącą kilkaset złotych wprowadzają szereg udogodnień dla kuracjuszy. Według SE należą do nich Ciechocinek (specjalizujący się w chorobach dróg oddechowych, reumatyzmie, chorobach układu krążenia, dolegliwościach kobiecych), Busko Zdrój (reumatyzm, choroby skóry, stany pourazowe układu kostno-mięśniowego), Nałęczów (choroby związane z układem nerwowym, depresje, stany pourazowe, choroby serca), Szczawnica (choroby krążenia, dróg oddechowych, schorzenia związane z układem pokarmowym, układem moczowym, stany alergiczne) i Kołobrzeg (choroby układu oddechowego, układu krążenia, stany zaniżonej odporności, stany pourazowe).

Warto zwrócić uwagę również na mniejsze ośrodki, które przy wsparciu z funduszy unijnych wprowadziły wyższy poziom leczenia, poprzez na przykład renowację budynków czy miejsc zabiegowych. Do takich sanatoriów należy między innymi Wieniec Zdrój w okolicach Włocławka. 

źródło: se.pl

Tagi:

Polska

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >