Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Samolot czy samochód? Wiemy, czym taniej dotrzesz do Chorwacji
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 10.06.2024 15:43

Samolot czy samochód? Wiemy, czym taniej dotrzesz do Chorwacji

Chorwacja (zdjęcie poglądowe)
Fot. nomadFra / shutterstock

Chorwacja już za kilka tygodni, jak co roku, przeżyje prawdziwe oblężenie ze strony polskich turystów. Jeśli jeszcze jesteście w trakcie planowania podróży, z pewnością zastanawiacie się, który środek transportu wyjdzie korzystniej dla domowego budżetu. Sprawdźcie, czy lepiej zdecydować się na samochód, czy jednak wybrać samolot. 

Koszt podróży samochodem do Chorwacji

Od kiedy z początkiem 2023 roku Chorwacja przyjęła euro, tani kierunek turystyczny wymaga większych wydatków. Stąd warto poszukać oszczędności przy doborze transportu. Wybór samochodu z pewnością daje korzyści jak większą mobilność na miejscu oraz możliwość zabrania większego bagażu. Pomocny do wyliczenia kosztów dojazdu jest kalkulator, jaki znajdziemy na stronie "Chorwacja Autem".

Przyjmijmy, że na potrzeby tego testu sprawdzimy trasy do Zadaru z Krakowa oraz Warszawy. Przy uwzględnieniu najkrótszej możliwej drogi, Google Maps pokazuje dystans 1098 kilometrów do pokonania z Krakowa oraz 1302 kilometry z Warszawy. Uwzględniając średnią cenę paliwa PB 95 oraz koszt winiet za autostrady, wychodzi, że za podróż do Zadaru z Krakowa zapłacimy w dwie strony 1216 zł. Z kolei koszt wyjazdu z Warszawy to 1414 zł.
 

Koszt podróży samolotem do Chorwacji

Do Zadaru możemy dotrzeć samolotem zarazem z Warszawy i Krakowa. Połączenia na tych trasach realizuje Ryanair. Lecąc z Modlina w przykładowym terminie 16-23 maja, w obie strony w aktualnej opcji cenowej zapłacimy 204,76 zł. Trzeba pamiętać, że to bardzo korzystna oferta i na przykład planując podróż na okres 24-31 maja zapłacimy już 499,54 zł w obie strony.

Natomiast za podróż z Krakowa w terminie 16-23 maja w obie strony dla jednej osoby zapłacimy 241,66 zł. Do cen biletów warto doliczyć koszty za bagaż rejestrowany. Jeśli wykupimy go w systemie rezerwacyjnym Ryanaira, w zależności od wybranej trasy i dat podróży, musimy liczyć się z kosztami w przedziale 51-129 zł.

Samolot czy samochód?

Na pierwszy rzut oka samolot wydaje się korzystniejszym wyborem. Pamiętajmy jednak, że ceny biletów lotniczych w maju są dużo niższe od tych, których możemy się spodziewać w środku sezonu wakacyjnego. Czasami różnica pomiędzy konkretnymi połączeniami może wynosić nawet 200 złotych za jeden bilet.

Podane koszty podróży samolotem dotyczą oczywiście jednej osoby. Przy podjęciu decyzji kluczowa może okazać się liczba podróżnych. Wybierając się do Chorwacji w dwie osoby, korzystniej wyjdzie nam samolot, ale już przy trójce uczestników wycieczki lepiej wybrać samochód.

Źródło: fly4free.pl

Zobacz też: Rzymianie mówili na nie “Wyspy Bogów”. Turkusowa woda i perłowy piasek cię urzekną