Turysci.pl
samolot rozbił się obok hotelu

Fot. flickr.com/ ERIC SALARD/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Ponad 100 ofiar pochłonęła katastrofa samolotu. Byli tam Polacy. Dziś mija kolejna rocznica europejskiego dramatu

25 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Samolot rozbił się tuż po starcie, odbierając życie nie tylko pasażerom i członkom załogi, ale też osobom przebywającym w miejscu zderzenia maszyny z ziemią. Katastrofa odcisnęła piętno na tych, którzy przeżyli.

Samolot linii Air France wystartował z lotniska Charles’a de Gaulle’a 25 lipca 2000 r. Już na pasie startowym zaczęły się problemy, o czym załoga dowiedziała się od razu. Zaledwie 2 minuty od startu Concorde uderzył w ziemię tuż obok hotelu i restauracji w na obrzeżach miasteczka Gonesse pod Paryżem. Zginęło 113 osób. Ogromna tragedia miała miejsce również w tym roku, o czym pisaliśmy tutaj.

Samolot oderwał się od pasa startowego płonąc

Samolot, który miał lecieć do Nowego Jorku, najechał z dużą prędkością (ok. 300 km/h) na pasek metalu. Element konstrukcyjny silnika, który odpadł ze startującego wcześniej samolotu linii lotniczych Continental Airlines, rozciął oponę. Ta momentalnie pękła i wystrzeliła w górę, uderzając w zbiornik paliwa. Doszło do eksplozji, a maszyna będąca już w powietrzu spadła, niszcząc wszystko wokół. Niektóre elementy hotelu roztopiły się, spajając z częściami samolotu.

W 20. rocznicę katastrofy portal 9news.com.au rozmawiał z właścicielką hotelu o jej wspomnieniach z tragicznego wydarzenia. Michèle Fricheteau wspominała, że akurat rozmawiała ze swoim asystentem, kiedy usłyszała potworny hałas. Dobiegał od strony lotniska, którego pas startowy znajdował się niecałe 10 km od hotelu. 

- Powiedziałam Frankowi: "duży dziś hałas z Concorde", ale nawet nie skończyłam zdania, kiedy w hotelu nastąpiła straszna eksplozja - powiedziała kobieta cytowana przez Polsat News.

Nie wszystkich pracowników hotelu udało się uratować

Właścicielka hotelu schowała się za blatem w recepcji, co uratowało jej życie. Miała jednak poważne poparzenia głowy i ramion. W chwili tragedii chciała jeszcze uratować swoich pracowników. Asystentowi poleciła ucieczkę przez okno, a sama rozglądała się za dwiema kobietami, których nie było widać. Frank powiedział jej jednak, że nie da rady ich odszukać, więc także uciekła przez okno.

W katastrofie zginęło 100 pasażerów, 9 członków załogi i 4 pracowników hotelu. Dwie 18-letnie Polki kończyły już praktyki w hotelu i za kilka dni miały wracać do domu. 96 ofiar pochodziło z Niemiec, pozostali byli obywatelami Francji, Danii, Algierii, Austrii, Indii oraz USA. Właścicielka hotelu przeprowadziła się do Nowej Kaledonii, by zacząć nowe życie. Nadal utrzymuje kontakt z rodzinami ofiar, lecz udało jej się wrócić do normalności. Zdjęcia z katastrofy przypomniał Frank Van Laeken na Twitterze.

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >