Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Media obiegła wiadomość ws. rozbitego samolotu w Indonezji. Wiadomo, kto znalazł się na pokładzie
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 10.01.2021 19:24

Media obiegła wiadomość ws. rozbitego samolotu w Indonezji. Wiadomo, kto znalazł się na pokładzie

samolot dramatyczne wieści
Fot. pixabay/ 12019 (zdjęcie ilustracyjne)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co wiadomo o katastrofie samolotu z Indonezji

  • kto był na pokładzie samolotu

  • na jakim etapie jest śledztwo

Katastrofa, w której rozbił się samolot lecący do miasta Pontianak na wyspie Borneo, to najbardziej tragiczne wydarzenie ostatnich dni. W związku ze zdarzeniem w mediach pojawiają się kolejne dramatyczne informacje. Niedawno potwierdzono, że na pokładzie Boeinga 737 wśród ofiar znajdowało się dziesięcioro dzieci – w tym troje niemowląt. O szczegółach informuje Fakt.

Samolot indonezyjskich linii lotniczych Sriwijaya Air w sobotę 9 stycznia wystartował z lotniska Soekarno-Hatta w Dżakarcie. Niedługo po oderwaniu się od ziemi maszyna bardzo szybko straciła wysokość i runęła do Morza Jawajskiego. Z wiadomości publikowanych w mediach wynika, że nadal trwa wyławianie ciał i identyfikacja ofiar.

Samolot, który runął do Morza Jawajskiego, przewoził dziesięcioro dzieci

Niedługo po starcie samolot stracił łączność z wieżą. Z relacji lokalnych rybaków wynika, że usłyszeli wielką eksplozję. Początkowo myśleli, że „to bomba lub tsunami”, jak informuje serwis RMF24. Maszyną leciały łącznie 62 osoby. Do ich rodzin zwróciła się już policja z prośbą o przekazanie danych dotyczących uzębienia oraz próbek DNA, co ma pomóc w identyfikacji ofiar.

Niestety na pokładzie znajdowały się także najmłodsi. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Fakt, tym Boeingiem 737 podróżowało dziesięcioro dzieci – w tym troje niemowląt. Jedną z pasażerek była Ratih Windanii, która leciała wraz z synkiem i dwiema córkami.

Krewni matki trójki dzieci nadal czekają na wiadomości od policji, licząc, że ich bliscy jednak przeżyli. Kobieta właśnie skończyła swój trzytygodniowy urlop i wracała do miasta Pontianak. Ratih opublikowała w mediach społecznościowych kilka zdjęć, które zrobiła swoim dzieciom już w samolocie.

Chociaż prawdopodobnie wszyscy podróżni zginęli, wiele rodzin wciąż ma nadzieję na odnalezienie ich bliskich. W niedzielę 10 stycznia nurkowie wyłowili fragmenty ciał ofiar oraz przedmioty pochodzące z maszyny.

Krewni pasażerów Boeinga 737, który wpadł do Morza Jawajskiego, Fot. East News AFP

Dziś rano otrzymaliśmy dwa worki, jeden z przedmiotami należącymi do pasażerów, a drugi z fragmentami ciał – słowa rzecznika policji Yusri Yunus dla sieci telewizyjnej Metro TV cytuje Fakt.

Dlaczego samolot spadł do morza?

Wciąż nie wiadomo, dlaczego samolot indonezyjskich linii lotniczych spadł do Morza Jawajskiego. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Fakt, personel był bardzo dobrze przeszkolony – pilot służył w lotnictwie wojskowym.

Nadal nie wyjaśniono też, dlaczego Boeing 737 nieoczekiwanie obrał kurs na północny zachód. Oficjalny komunikat o katastrofie Ministerstwo Transportu w Indonezji wydało o przed godziną 15:00 czasu polskiego.

Boeing 737 linii Sriwijaya Air rozbił się cztery minut po starcie z Dżakarty. Samolot spadł do morza w pobliżu wyspy Laki. W samolocie przebywały 62 osoby w tym siedmioro dzieci i troje niemowląt – słowa ministra transportu Budiego Karya Sumadiego cytuje Wirtualna Polska.

Jak dotąd potwierdzono, że samolot kilka minut po starcie stracił ponad 10 tysięcy stóp wysokości w zaledwie niecałe 60 sekund. Skutki katastrofy będą jeszcze badane. Linie lotnicze Sriwijaya Air nie wydały oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Służby pracujące na miejscu katastrofy, Fot. East News Rex Features

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o dwóch akcjach ratunkowych TOPR, które miały miejsce w weekend. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Fakt