Podróżujecie samochodem? Oto lista najpiękniejszych tras samochodowych w Polsce
Samochód ma o tyle przewagę nad koleją, czy autobusami, że kierowców nie ogranicza harmonogram odjazdów lub często uprzykrzający życie współpasażerowie (aczkolwiek nie jest to reguła). Na jaką trasę postawić, aby nawet za kierownicą cieszyć się widokami rodem z przewodników Lonely Planet?
Samochód i kierunek na Bieszczady
Dziennikarze portalu katowice.naszemiasto.pl proponują rozpocząć przygodę z turystyką samochodową od trasy Lesko – Hoczew – Baligród – Cisna – Wetlina – Ustrzyki Górne – Smolnik – Czarna – Ustrzyki Dolne – Lesko. Taki wyjazd to kwestia 160 kilometrów, jednak widoki za oknem rekompensują ciągły kalejdoskop na linii sprzęgło-hamulec-gaz.
Samochód na Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej to opcja dla osób, które chcą cieszyć się mobilnością nawet “na odludziu”. Aż 160 kilometrów w otoczeniu Gór Słonnych, Sanocko-Turczańskich i polskiej strony Bieszczad to świetna opcja niezależnie od pory roku. Co więcej - jest to też trasa z największą liczbą zakrętów - kierowców czekają manewry aż w 18 miejscach (pasmo Gór Słonnych).
Samochód na Podlasie
Nieco krótszą alternatywą względem odcinka Bieszczadzkiego jest 70-kilometrowa trasa wzdłuż Kanału Agustowskiego: Śluza Dębowo – Śluza Sosnowo – Śluza Borki – Śluza Białobrzegi – Śluza Augustów – Śluza Przewięź – Śluza Swoboda – Śluza Gorczyca – Śluza Paniewo – Śluza Perkuć – Śluza Mikaszówka – Śluza Sosnówek – Śluza Tartak – Śluza Kudrynki – Śluza Kurzyniec.
Samochód, którym turyści wybraliby się wzdłuż całego Kanału Augustowskiego, powinien być przygotowany na 101 kilometrów, z czego 82-kilometrowy odcinek przynależy do Polski. Jeśli ktoś chciałby pokonać całą trasę, rezygnując z polecanej 70-kilometrówki, należy zaopatrzyć się w paszport i białoruską wizę. Biorąc pod uwagę taki scenariusz - na turystów czeka aż 18 śluz.
Samochód dla północnych rekordzistów
Dla absolutnych fanów podróży za kierownicą jest również jedna z najdłuższych tras z Zachodniego Pomorza na Mazury. Podczas wyjazdu Szlakiem Zamków Krzyżackich samochód musi być na tyle sprawny, aby pokonać 642 kilometrów. Taki wypad to kwestia trasy: Bytów – Malbork – Sztum – Gniew – Nowe nad Wisłą – Kwidzyn – Ostróda – Nidzica – Olsztyn – Lidzbark Warmiński – Kętrzyn – Ryn.
Trasa od Pojezierza Pomorskiego na zachodzie, przez Dolinę Dolnej Wisły, aż po Pojezierze Mazurskie na wschodzie to szlak z 12 zamkami po drodze. Są to obiekty zarówno biskupie, kapitulne, jak i krzyżackie. Co ważne, niezależnie od kierunku wyjazdu, czy też odległości, jaką pokonają potencjalni turyści, od 2 września zmotoryzowani urlopowicze nie muszą już okazywać przy kontrolach bardzo istotnych dokumentów.
Fot. Google Maps
Źródło: katowice.naszemiasto.pl