Tysiące pasażerów utknęło na lotniskach w całej Europie. Tylko Ryanair musiał odwołać aż 160 lotów
Powraca jeden z najgorszych koszmarów pasażerów linii lotniczych w Europie. Po raz kolejny, przez zamieszanie w ruchu powietrznym nad Francją, sam Ryanair musiał odwołać 160 lotów. Przez to około 28 000 pasażerów zostało na lodzie. Szef Ryanair oskarża Unię Europejską o „siedzenie z założonymi rękami”. To kolejna odsłona sporu, którego końca nie widać. Pasażerowie w Europie muszą już przygotować się na jeszcze większe problemy.
Choć odwołano 160 lotów linii Ryanair, to ta sytuacja miała wpływ na ruch w całej Europie. Łącznie poszkodowanych jest nawet 100 000 pasażerów
Ryanair musiał odwołać 160 lotów. Komunikacyjny chaos w Europie
Ryanair twierdzi, że w ubiegły weekend musiał odwołać 160 lotów, przez co około 28 000 pasażerów w całej Europie utknęło na lotniskach. Ogromne zamieszanie w przestrzeni powietrznej nad Francją spowodowało, że niemal 100 000 pasażerów musiało zmienić plan swojej podróży. Przez nagłe zmiany opóźnionych zostało ponad 600 lotów linii Ryanair.
W tej sprawie oberwało się nie tylko obsłudze i władzom we Francji, ale także komisarzom Unii Europejskiej, którzy według szefa Ryanair “siedzą z założonymi rękami”…
Tysiące pasażerów w Europie utknęło na lotniskach
Komisja Europejska jest oskarżana o brak jakiejkolwiek reakcji w sprawie kolejnych odwołanych lotów, które są spowodowane falą strajków francuskich kontrolerów ruchu lotniczego. W związku z trwającymi od wielu miesięcy protestami, utrudnienia odczuwają głównie przewoźnicy i pasażerowie z innych krajów - loty Air France, w tym podróże krajowe, odbywają się bez większych zmian.
Linie lotnicze podały, że w tym roku od 65 dni strajki kontroli ruchu lotniczego (ATC) zmusiły linie lotnicze do odwołania tysięcy lotów do UE. Ryanair stwierdził, że jest to „niesprawiedliwe”.
„Pomimo wielokrotnych wezwań Ursuli von der Leyen do ochrony pasażerów i przelotów podczas strajków kontroli ruchu lotniczego, nie podjęła ona żadnych działań w tym celu. W rezultacie loty jeszcze większej liczby pasażerów zostaną odwołane w krótkim czasie z powodu strajku francuskiej kontroli ruchu lotniczego, mimo że nawet nie polecieli do ani z Francji" - mówi rzecznik Ryanair.
„Dzieje się tak, ponieważ Francja nieuczciwie stosuje przepisy dotyczące minimalnych usług, aby chronić francuskie loty, wymuszając jednocześnie odwołania lotów z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nie mamy problemu z tym, że francuskie związki zawodowe ATC korzystają ze swojego prawa do strajku, ale Komisja Europejska powinna nalegać, aby odwołania z powodu strajków francuskiego ATC były przydzielane lotom francuskim, a nie tym, które przelatywały nad Francją w drodze do innego niepowiązanego miejsca docelowego w UE." - dodaje przedstawiciel irlandzkiej linii lotniczej.
Rzecznik dodał, że von der Leyen „nie zapewniła” ochrony pasażerom i wezwała do jej rezygnacji, jeśli nie podejmie interwencji..
Strajki na lotniskach we Francji zmuszą UE do działania?
Tani przewoźnik wzywa pasażerów do podpisania petycji , pod którą zebrano obecnie ponad 2 miliony podpisów, i wzywa Ursulę von der Leyen do podjęcia działań w celu „ochrony przelotów i swobody poruszania się obywateli UE podczas strajków ATC”.Dyrektor generalny grupy Ryanair, Michael O'Leary twierdzi, że ponad dwa miliony pasażerów podpisało petycję wzywającą do działania..
Do obecnych strajków doszło po tym, jak Francja wprowadziła w zeszłym tygodniu nowe przepisy mające na celu zapewnienie mniejszych zakłóceń podczas akcji protestacyjnych prowadzonych przez francuskich kontrolerów ruchu lotniczego. W tej chwili indywidualni kontrolerzy ruchu lotniczego planujący strajk nie mają obowiązku powiadamiania swoich przełożonych, chociaż związki zawodowe muszą z wyprzedzeniem wydawać wezwania do podjęcia akcji protestacyjnej.
Zgodnie z nową ustawą, zatwierdzoną w środę przez Zgromadzenie Narodowe, kontrolerzy ruchu lotniczego zamierzający przyłączyć się do strajku mają obowiązek poinformować swoich przełożonych z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem.