Turysci.pl > Świat > Rewolucja w najsłynniejszej świątyni świata. To równocześnie dobra i zła wiadomość
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 01.11.2023 14:57

Rewolucja w najsłynniejszej świątyni świata. To równocześnie dobra i zła wiadomość

Hagia Sophia
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Zwiedzanie świątyń to jeden z elementów poznawania tradycji i kultury danego kraju. Bez wątpienia jednym z najsłynniejszych miejsc kultu na całym świecie jest Hagia Sophia. To właśnie w niej niebawem dojdzie do wielkich zmian.

Turcja od kilku lat pozostaje prawdziwym hitem wśród polskich turystów. Choć zdecydowana większość wybiera południe kraju, to marzeniem niejednego podróżnika jest zwiedzenie Stambułu. Obowiązkowym punktem takiej wycieczki jest wizyta w Hagia Sophii. Ta jednak od stycznia będzie odbywać się na innych zasadach.

Hagia Sophia ponownie płatna. Zapłacą tylko zagraniczni turyści

We wtorek 31 października turecki minister kultury i turystyki Mehmet Nuri Ersoy zorganizował konferencję prasową, aby podsumować osiągnięcia w tureckim sektorze turystycznym. W trakcie wystąpienia poruszył również kwestię przyszłości Hagia Sophii.

Przypominamy, że do 2020 roku historyczna świątynia była muzeum. Żeby ją zwiedzić, turyści musieli wykupić bilet. W kolejnych latach, po decyzji prezydenta Erdogana, Hagia Sophia ponownie stała się miejscem kultu. Dzięki temu odwiedzający ją turyści i wierni nie musieli płacić za wstęp. Równocześnie doszło jednak do zasłonięcia chrześcijańskich wizerunków, a także ograniczono przestrzeń dostępną dla zwiedzających.

Wszystko wskazuje na to, że od 15 stycznia 2024 roku w świątyni dojdzie do kolejnych zmian. Pozostanie ona czynnym meczetem, jednak zagraniczni turyści, którzy zechcą ją odwiedzić, będą musieli wykupić bilet. To równocześnie dobra i zła wiadomość.

Turcy wejdą za darmo. Turyści będą mieli do wyboru kilka tras

Z najnowszych deklaracji, które padły podczas konferencji wynika, że dla turystów zostanie przygotowane oddzielne wejście na teren świątyni. Zamiast od strony Placu Sułtana Ahmeda, podróżni będą mieli do dyspozycji wejście przy Pałacu Topkapi.

Podczas zwiedzania dostępnych ma być kilka tras. Dzięki temu turyści zobaczą już nie tylko główny obszar, na którym obecnie odbywają się modlitwy, ale również zabytkowe galerie, które od trzech lat pozostają poza zasięgiem gości. Kolejna dobra wiadomość, to udostępnienie turystom przewodnika w postaci specjalnej aplikacji. Ma on być dostępny w aż 16 językach.

Choć zmiany zostały już oficjalnie zapowiedziane, to podczas konferencji nie padły jasne deklaracje dotyczące cen biletów do Hagia Sophii. Przed zmianą z 2020 roku opłata za wejście wynosiła 100 tureckich lir, czyli ok. 15 zł. Jednak biorąc pod uwagę rosnące ceny, można się spodziewać, że od stycznia bilety będą znacznie droższe.

Decyzja dotycząca Hagia Sophii zapadła w porozumieniu z UNESCO

Jak podkreślił Mehmet Nuri Ersoy decyzja o wprowadzeniu obowiązkowych opłat za wstęp do Hagia Sophii jest konsekwencją rozmów z UNESCO. Świątynia jest na liście światowego dziedzictwa, jednak ze względu na zamianę jej charakteru, UNESCO miało ograniczone możliwości działania w kwestii jej ochrony.

Hagia Sophia - Zawistowska(1).jpg
Hagia Sophia - Fot. Klaudia Zawistowska

– Hagia Sophia znajduje się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Prowadzimy konsultacje z UNESCO. Zgodnie z zaleceniem UNESCO od 15 stycznia wprowadzimy w Hagia Sophii system zarządzania gośćmi. Poprawi to jakość i bezpieczeństwo odwiedzin – podkreślił turecki minister.