Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Turystyka > Rekordowa liczba turystów z Niemiec w Polsce! Szczególnie upodobali sobie jedno miejsce
Natalia Księżak
Natalia Księżak 28.11.2023 19:37

Rekordowa liczba turystów z Niemiec w Polsce! Szczególnie upodobali sobie jedno miejsce

turyści z niemiec
shutterstock_Andrzej Lisowski Travel

Polska staje się coraz ważniejszym punktem na podróżniczej mapie Europy. Branżę turystyczną cieszy ogromne zainteresowanie ze strony naszych sąsiadów. W tym roku padnie rekord, jeśli chodzi o liczbę turystów z Niemiec, którzy odwiedzili nasz kraj. “To wynik lepszy niż przed pandemią"!

Od lat Niemcy chętnie korzystają z uroków Pomorza Zachodniego. W tym roku najpopularniejszym wyborem turystów z zachodu był jednak region na południu Polski.

Rekordowe zainteresowanie turystów z Niemiec

Dopiero niedawno pisaliśmy o tym, że o Polsce i jej atrakcjach robi się coraz głośniej w międzynarodowych mediach. W okresie wakacji nasz kraj, a szczególnie bałtyckie plaże upodobali sobie Czesi. Kilka dni temu, jako jeden z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie, Brytyjczycy wybrali ten znajdujący się w Krakowie.

Okazuje się, że Polska ogromnym zainteresowaniem cieszy się również ze strony Niemieckich turystów. Ten fakt cieszy oczywiście branżę turystyczną, dla której turyści zza granicy oznaczają większe przychody. Przykładowo “w 2019 roku turyści z Niemiec średnio na pobyt wydawali 568 zł, a w ubiegłym roku już 1138 zł” - mówi w wywiadzie dla “FVW” Konrad Guldon, dyrektor Polskiego Biura Turystycznego w Berlinie.

Ponad 3 miliony turystów z Niemiec w Polsce. To nowy rekord

Konrad Guldon przekazał również, że w tym roku zostanie pobity rekord, jeśli chodzi o liczbę niemieckich turystów w Polsce. Do końca roku ponad 3 miliony turystów zza naszej zachodniej granicy odwiedzi Polskę.

"To był pierwszy w miarę normalny rok od zakończenia pandemii i wybuchu wojny na Ukrainie. Oczywiście ostateczne dane nie są jeszcze dostępne, ale na podstawie naszych prognoz zakładamy, że osiągnęliśmy lub nawet nieznacznie przekroczyliśmy poziom sprzed pandemii dla rynku niemieckiego. Prawdopodobnie w tym roku do Polski przyjedzie prawie trzy miliony, więc rekordowa liczba niemieckich urlopowiczów – powiedział Guldon w „Reise vor-9”.

Niemcy upodobali sobie szczególnie jedno miejsce i nie jest to Pomorze

Okazuje się również, że choć zazwyczaj niemieckich turystów mogliśmy spotkać najczęściej na nadbałtyckich plażach, to w tym roku ich ulubioną destynacją była Małopolska. Według danych Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej, w ubiegłym roku Niemcy stanowili 17,9 proc. wszystkich zagranicznych podróżnych odwiedzających ten region Polski. Wyprzedzili m.in. Brytyjczyków (17,6 proc.), Francuzów (10,6 proc.) i Amerykanów (7,6 proc.). 

Turyści z Niemiec chętnie odwiedzali również  Warszawę i Dolny Śląsk. “Około 45 proc. wszystkich gości wybiera tę formę. Niemieccy goście po prostu uwielbiają wstępnie skonfigurowane produkty turystyczne” - dodaje Guldon.

Skąd tak duża popularność Polski wśród zagranicznych turystów? “Jak we wszystkich europejskich krajach, ceny wzrosły również w Polsce. Ale nadal jesteśmy krajem o bardzo atrakcyjnym stosunku ceny do jakości. Argument ten nie uległ zmianie, dystans do struktury cen w Niemczech pozostał taki sam” – wyjaśnił Guldon.