Turysci.pl > Świat > Rekiny rozszarpały katamaran. Marynarze mieli nim płynąć dookoła świata
Natalia Księżak
Natalia Księżak 06.09.2023 20:21

Rekiny rozszarpały katamaran. Marynarze mieli nim płynąć dookoła świata

rekin katamaran
ANSA/Canva

Marynarze zgłosili sygnał SOS po tym jak ich katamaran został wielokrotnie zaatakowany przez rekiny. Statek poszedł na dno. Życie załogi łodzi było zagrożone.

Akcja ratunkowa była bardzo trudna - toczyła się 835 km od najbliższego wybrzeża. 

Katamaran płynął dookoła świata. Nie wytrzymał spotkania z rekinami

Katamaran to statek wodny mający dwa połączone sztywno kadłuby umieszczone równolegle względem siebie. Jednostka pływa szybciej niż jacht żaglowy, a przy tym nie buja nim na falach.

W tym przypadku był to katamaran oceaniczny. „Tion” został wybrany, jako jednostka dla wyprawy, której celem był rejs dookoła globu. Jak ustalili dziennikarze portalu Yahoo News, zarejestrowany w Rosji katamaran wypłynął w rejs 28 sierpnia z Republiki Vanuatu. Ekspedycja mogłaby zakończyć się sukcesem, gdyby nie przerażające spotkanie z rekinami…

Rekiny atakowały statek wielokrotnie

Pierwszy raz rekiny zaatakowały katamaran 4 września. Wtedy uszkodzony został mechanizm umożliwiający sterowanie jednostką z nadmuchiwanymi pływakami. W rezultacie statek zaczął się zanurzać.
 

Kolejnego dnia sytuacja zrobiła się jeszcze bardziej poważna. Rekiny rozszarpały kolejne części katamaranu, który zaczął coraz szybciej tonąć. Przerażeni żeglarze wysłali sygnał SOS.  Australijski Urząd ds. Bezpieczeństwa na Morzu wysłał samolot, który miał pomóc ustalić dokładną lokalizację katamaranu. 

Trzech rozbitków uratowano niemal w ostatniej chwili

Statek pojawił się 45 minut po zgłoszeniu. Dwóm Rosjanom i Francuzowi pomogła załoga panamskiej jednostki, która znajdowała się w pobliżu.


Katamaran, który został poważnie uszkodzony, zatonął. Ostatnie chwile jego obecności na powierzchni wody uchwyciła kamera. Dramatyczne nagranie z akcji ratunkowej na facebookowym profilu opublikowała AMSA.

Tagi: Australia