Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Radom wyrobił już prawie 200 proc. normy. Próg opłacalności jest nadal daleko
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 23.06.2023 15:38

Radom wyrobił już prawie 200 proc. normy. Próg opłacalności jest nadal daleko

Lotnisko w Radomiu
Fot. Facebook. Lotnisko Warszawa-Radom

Lotnisko w Radomiu obsługuje pasażerów już od blisko dwóch miesięcy. Choć ruch na lotnisku stale rośnie, to do progu opłacalności wynoszącego ponad 80 tys. pasażerów miesięcznie jest jeszcze daleko. Nie zmienia to jednak faktu, że liczba podróżnych rośnie tu bardzo dynamicznie.

Już od dawna nic nie wzbudziło tylu emocji, co otwarcie portu lotniczego w Radomiu. Statystyki lotniska z wypiekami na twarzy śledzą zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy. Jedno jest pewne, o Radomiu już od dawna nie mówiło się tyle, co w ostatnich kilku miesiącach.

Lotnisko w Radomiu już teraz przebiło o 200 proc. normy

Z Radomia napływają bardzo dobre wiadomości. W ciągu ośmiu tygodni od otwarcia port obsłużył 18 661 pasażerów. To jednak nie koniec dobrych informacji.  Tym samym Radom pobił już historyczny rekord z 2016 roku, kiedy to podczas 12 miesięcy z portu skorzystało 10 tys. pasażerów. Z aktualnych danych wynika, że prawdopodobnie już podczas najbliższego weekendu liczba ta przebije poziom 20 tys. 

– W niedzielę, 25 czerwca spodziewamy się odprawić dwudziestotysięcznego pasażera – prawdopodobnie będzie to lot do Rzymu, realizowany przez PLL LOT. Wskazuje to na wysoką dynamikę wzrostu liczby podróżnych – pierwsze 10.000 osiągnięte zostało w 5 tygodni, a kolejne 10.000 w ciągu 3 tygodni. W niecałe dwa miesiące obsłużyliśmy prawie dwukrotnie (192 proc.) więcej pasażerów od rekordu rocznego ustanowionego w 2016, czyli ostatnim roku funkcjonowania starego portu – przekazała Anna Dermont, rzecznik PPL S.A.
 

Radom pewien połączeń również w sezonie zimowym

Obecnie jedynym przewoźnikiem oferującym loty rejsowe z Radomia jest PLL LOT. Narodowy przewoźnik zabiera pasażerów do Paryża, Prewezy, Rzymu, Tirany i Warny. Oprócz tego w Radomiu dobrze radzą sobie połączenia czarterowe, którymi pasażerowie mogą dostać się do Antalyi i Tirany.

– Dynamiczny rozwój przekłada się na zainteresowanie ze strony linii lotniczych i biur podróży. Partnerzy PPL znają wypełnienia samolotów startujących z Lotniska Warszawa-Radom, dlatego jesteśmy pewni, że z każdym rokiem siatka połączeń regularnych i czarterowych będzie rosnąć, a wraz z nimi liczba pasażerów – dodała Anna Dermont.

Wiadomo już, że regularne połączenia rejsowe z lotniska w Radomiu będą dostępne również w zimowej siatce połączeń. Port poinformował, że od października pasażerowie będą mogli nadal latać do Paryża i Rzymu na pokładzie narodowego przewoźnika. Loty do obu stolic będą odbywały się trzy razy w tygodniu.

"Rynek Lotniczy" przekazał niedawno, polski przewoźnik jest zadowolony z dotychczasowych wyników radomskiego portu. Od 1 maja do 15 czerwca rejsy do Paryża były wypełnione w 86,7 proc., a powrotne w 87,3 proc. Dobrze wyglądają również statystyki Rzymu. Do stolicy Włoch samoloty latały z wypełnieniem na poziomie 84 proc. Lot powrotny był zapełniony w 86 proc.
 

Darmowy autobus do Radomia z Kielc

W najnowszym komunikacie prasowym radomskie lotnisko poinformowało również o uruchomieniu nowego środka transportu. Podróżni z Kielc będą mogli skorzystać z darmowego shuttle-busa. Podróż będzie rozpoczynała się na Dworcu Autobusowym przy ul. Czarnowskiej. Przystanek pośredni będzie w Skarżysku-Kamiennej przy Al. Niepodległości. Pierwszy autobus odjedzie już 25 czerwca.