Turysci.pl
przyszłość wizja ekspertów

Pixabay sofi5t

Świat w 2040 roku. W wizję ekspertów trudno uwierzyć, w głowie się nie mieści

12 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Przyszłość oczami ekspertów. Specjaliści z Japonii przedstawili wizję tego, jak będzie wyglądał nasz świat w 2040 roku. Wiele z ich przewidywań może wzbudzić szok i kontrowersje, jednak część zapowiedzianych w przeszłości zjawisk zdążyła się już sp

Przyszłość świata, w którym żyjemy, od wielu lat stanowi temat licznych debat i badań. Wizje dotyczące przyszłości pojawiają się także w kulturze - książkach, filmach oraz obrazach różnych artystów. Chociaż niektóre można określić jedynie jako fantastykę naukową, inne pokrywają się z rzeczywistością z zaskakującą dokładnością. W Japonii już od lat 70. eksperci regularnie przedstawiają prognozy tego, jak będzie wyglądał nasz świat. Okazuje się, że wiele z przewidywań się spełniło.

Niedawno mogliśmy poznać zdanie japońskich specjalistów na temat tego, jak będzie wyglądała nie tak odległa już przyszłość. Eksperci przekazali swoją wizję 2040 roku. Według naukowców za 20 lat nasze możliwości będą jeszcze większe. Pomyślelibyście, że rozmowa z waszym psem lub kotem jest prawdopodobna? Zdaniem badaczy rzeczywistość, w której żyjemy, zostanie rozszerzona dzięki powszechności wirtualnej. Ma ona pozwolić nam na czynności, które dzisiaj jeszcze możemy sobie jedynie wyobrażać lub zobaczyć w kinie science fiction.

Przyszłość: jak będzie wyglądał 2040 rok?

Przyszłość została zapisana w tzw. "białej księdze" przez japońskich naukowców i zatwierdzona 16 czerwca podczas posiedzenia rządu Japonii. Lokalne ministerstwo nauki i technologii przygotowało dokument, który zawiera 37 prognóz dotyczących 2040 roku. Przewidywania skupiają się przede wszystkim na rozwoju technologicznym i naukowym. Szczególną uwagę poświęcono wirtualnej rzeczywistości, która ma zrewolucjonizować świat, jaki znamy dzisiaj. Wśród naukowców pracujących nad "białą księgą" znalazł się Akira Yoshino jako cżłonek honorowy - laureat Nagrody Nobla.

- Teraz mamy dramatycznie zmieniający się czas na całym świecie i najlepszy czas dla dzieci i młodych naukowców, aby rozwiązać problemy środowiskowe i osiągnąć zrównoważone społeczeństwo - słowa Yoshino cytuje serwis National Geographic Polska.

Zdaniem ekspertów przyszłość będzie opierała się na wirutalnej rzeczywistości, która na dobre przeniknie do naszej codzienności. Urządzenia VR będą miały działać w formie tłumaczy na żywo oraz wirtualnego centrum informacji i pomocy. Technologia ma również umożliwić nam szereg interakcji, o których dzisiaj jeszcze możemy co najwyżej pomarzyć. Między innymi ma zapewnić możliwość bezpośrednią rozmowę ze zwierzętami domowymi. Dzięki rozwojowi nauki naukowcy przewidują, że będziemy mogli dzielić się wrażeniami smakowymi rozmówcami - bez fizycznego dzielenia się posiłkiem. VR ma także sprawić, że osoby niepełnosprawne będą mogły doświadczyć aktywności fizycznych, jak jazda na nartach czy bieganie na świeżym powietrzu.

Przyszłość ma również stać pod znakiem wielkich zmian gospodarczych, które w szczególności dotkną rolnictwo. Naukowcy uważają, że pracujących przy uprawach i hodowli zwierząt rolników zastąpią maszyny. Natomiast półprodukty oraz gotowe artykuły transportować od producentów do sklepów i ze sklepów będą dostarczały nam drony. Automatyzacja ma także dotknąć sektor budowlany i produkcyjny. Maszyny mają pojawić się w fabrykach samochodów. Chociaż postępujący rozwój wśród niektórych budzi niepokój, zdaniem ministerstwa doprowadzi on do tego, że „społeczeństwo stanie się bardziej elastyczne poprzez przywrócenie i ponowne rozważenie człowieczeństwa”, jak informuje National Geographic Polska. W przeszłości ministerstwo przewidziało m.in. powstanie telefonów komórkowych, które wyparły stacjonarne. O niecodziennym zjawisku, jakie powstało w Japonii, pisaliśmy niedawno w innym artykule.

Źródło: National Geographic Polska

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >