Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Przypłynęło do popularnego kurortu. Turyści z zakazem zbliżania. "Zdolne do agresji"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.09.2024 09:40

Przypłynęło do popularnego kurortu. Turyści z zakazem zbliżania. "Zdolne do agresji"

Foka szara
fot. canva/ picturist, instagram/ralvtispa

Podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego przy różnych plażach w Portugalii zaobserwowano zwierzę, które zazwyczaj preferuje wody Bałtyku oraz północnego Adriatyku. Ssaka regularnie odwiedzającego tamtejsze wybrzeże udało się uchwycić na zdjęciach. Władze ostrzegają, aby trzymać się od niego z daleka, ponieważ w sytuacji zagrożenia może zachowywać się agresywnie.

Rzadkie zwierzę zaobserwowane u wybrzeży Portugalii

Do obserwacji nietypowego, niemal egzotycznego gatunku zwierzęcia na tych szerokościach geograficznych doszło w rejonie portu w mieście Setubal, a także w pobliżu popularnych podlizbońskich plaż w miejscowościach Estoril i Cascais. Niespodziewanym gościem okazał się… nasz rodzimy gatunek foki. Zaskoczenie jest ogromne, bowiem od 13 lipca morski ssak był regularnie widywany przez turystów w pobliżu tamtejszych kurortów.

Czytaj więcej: Najtańsze all inclusive na wrzesień. 1500 zł za tydzień w raju, na miejscu słońce i ciepła woda

Nie wiadomo, dlaczego foka złożyła wizytę w portugalskich kurortach. Organizacja Lisbon and Tagus Valley Stranding Network (RALVT), której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych o stanie zaobserwowanego osobnika. 

Zwierzę pływało w wodzie, najwyraźniej w pozycji spoczynkowej. Nie były widoczne żadne obrażenia zewnętrzne, nie było też żadnych sieci ani innych szczątków trzymających zwierzę, a ono samo nie wyglądało na wychudzone - czytamy w komunikacie.

Władze przestrzegają przed kontaktem z dzikim zwierzęciem. "Zdolne do agresji"

Zaobserwowany osobnik to najpewniej foka szara, zwana również szarytką morską, czyli drapieżny ssak, który — podobnie jak inni przedstawiciele rodziny fokowatych — jest mocno związany ze środowiskiem wodnym i cechuje go wodno-lądowy tryb życia. Według biologów zwierzę, które obserwowano na różnych portugalskich plażach od połowy lipca, to najprawdopodobniej ten sam osobnik. Naukowcy jednak przypominają, że w ostatnich latach foki sporadycznie pojawiały się również w innych częściach kraju.

20 sierpnia organizacja prozwierzęca zaapelowała do plażowiczów, aby nie zbliżali się do zwierzęcia i nie próbowali wchodzić z nim w interakcje, dając mu możliwość odpoczynku. Wszak największym zagrożeniem dla fok jest właśnie brak spokoju. 

Szarytki dorastają do nawet 2-3 metrów długości i ważą 300 kg. Chociaż widząc zwierzę na powierzchni, można odnieść wrażenie, że porusza się w sposób niezdarny, wykonując ruchy tułowiem i płetwami przednimi, to ślamazarność, jaką przypisujemy tym zwierzętom, jest tylko pozorna. Należy pamiętać, że foka jest dzikim stworzeniem, które w sytuacji pojawienia się zagrożenia może zareagować agresją i boleśnie ugryźć. 

Foka na plaży - czy należy się jej bać?

Szarytka morska jest gatunkiem typowym dla strefy przybrzeżnej. W naturalnym warunkach morskie brzegi i piaszczyste łachy służą fokom jako przestrzeń do odpoczynku po forsownej wędrówce. Zwierzęta preferują odosobnione fragmenty plaży, gdzie żaden turysta nie przeszkodzi im w zażywaniu słonecznych kąpieli. Po wejściu do wody foki są w swoim żywiole — mistrzowsko pływają i zachwycają widowiskowymi popisami zręczności i gibkości. Potrafią nurkować na głębokość do 200 m i przebywać pod wodą maksymalnie około 20 minut.

W przypadku szarytek istnieją trzy populacje izolowane geograficznie i zróżnicowane pod względem terminów rozrodu: bałtycka, zachodnioatlantycka, wschodnioatlantycka. Osobniki występujące w Bałtyku wybierają brzegi na miejsce rozrodu. W początkowym okresie szczenięta pozostają pod opieką matek, a pierwsze tygodnie od narodzin upływają im na drzemkach z krótkimi przerwami na posiłek. 

Po okresie ssania i osiągnięciu etapu względnej samodzielności foki stają się oportunistami żywieniowymi, co oznacza, że polegają głównie na pokarmie najłatwiej dla nich dostępnym w danym środowisku. Dlatego też foki polują zarówno na ryby pelagiczne, jak i denne.

Czytaj więcej: Zabrali teściową na wakacje do Turcji. “Już na lotnisku wiedziałam, że ten urlop to pomyłka”

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
ludzie, las
Rewolucja w sanatoriach od 1 lipca. Szykuje się duże ułatwienie dla kuracjuszy, wielu na to czekało