Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Przygotujcie się na zmiany w pociągach. Chodzi o nową opłatę i rezerwację miejsc
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 02.07.2024 10:35

Przygotujcie się na zmiany w pociągach. Chodzi o nową opłatę i rezerwację miejsc

PKP Intercity
Fot. EN/Marek BAZAK

W części pociągów PKP Intercity zniknął już obowiązek rezerwacji miejsc. Co to oznacza? Zapełnienie pociągu może przekroczyć 100 proc., zatem podróżować mogą także ci, którzy nie zarezerwowali konkretnego miejsca siedzącego. To jednak nie koniec z nowości. Pojawiła się bowiem dodatkowa opłata.

Miejsce siedzące w pociągach TLK, IC i EIC. Zmiany w rezerwacjach

Wszyscy doskonale wiemy, z czym nieraz wiąże się podróż pociągiem dalekobieżnym. W szczycie sezonu, szczególnie w weekendy nieraz niemożliwe jest zarezerwowanie biletu z dostępnym miejscem siedzącym. Później nierzadko okazuje się, że w rzeczywistości są jeszcze wolne fotele. Dzieje się tak dlatego, że niektórzy z pasażerów rezygnują z podróży, bądź jedynie z krótkiego odcinka. Oprócz tego zdarzało się, że dochodziło do fikcyjnego zajmowania miejsc. Dotychczasowe zasady nakładały obowiązek nieodpłatnej rezerwacji miejsc. Spółka w końcu postanowiła wprowadzić zmiany.

W pociągach TLK, IC i EIC oraz samych pociągach Intercity zestawionych ze składów Flirt, ED-74 i spalinowych zespołów trakcyjnych rezerwacja miejsc jest fakultatywna. Oznacza to, że wsiadający pasażer może zająć dowolne miejsce, do momentu, gdy nie pojawi się osoba z konkretną rezerwacją.

Opłata za wskazane miejsce w pociągu

Choć obowiązkowe rezerwowanie miejsca zniknęło w części pociągów, to nie oznacza to, że pasażer nie będzie już mógł takiej rezerwacji dokonać. Jest to wciąż możliwe, ale pod jednym warunkiem.

Jeśli pasażer chce mieć zagwarantowane miejsce siedzące, będzie musiał dopłacić symboliczne 3 zł w pociągach TLK, IC i EIC. 

Czytaj też: To nie all inclusive za granicą, tylko polska Strzeniówka. Tu popływasz, zagrasz w piłkę i dobrze zjesz

Nie we wszystkich pociągach przewidziano zmiany. Gdzie rezerwacja miejsc jest obowiązkowa?

Przedstawiciele spółki wyjaśniają, że w niektórych pociągach wciąż trzeba dokonywać rezerwacji miejsca podczas kupowania biletu. Te ze składami ED161 (Dart), a także Pendolino nie są odpowiednio przystosowane do wożenia pasażerów na stojąco.