Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Przetrwały w ukryciu ponad 4 tys. lat. Przełomowe odkrycie naukowców
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 16.04.2024 11:25

Przetrwały w ukryciu ponad 4 tys. lat. Przełomowe odkrycie naukowców

Archeolog
Fot. Microgen/Shutterstock

Badacze z Niemiec, którzy prowadzą wykopaliska w starożytnym mieście Dahshur, oddalonym około 40 kilometrów od Kairu, natrafili na doskonale zachowane kolorowe malowidła na ścianach grobowca. Rysunki przetrwały ponad 4 tysiące lat. 

Piramidy w Egipcie. Miasto Dahshur

Dahshur to nekropolia, gdzie znajdują się dwie słynne piramidy, uznawane za najstarsze, największe i najlepiej zachowane w Egipcie. Wybudowane około 2613 - 2589 p.n.e. za czasów faraona Sneferu, piramidy łamana i Czerwona są arcydziełami architektonicznymi. Piramida łamana charakteryzuje się gładką, jednostronną konstrukcją.

Piramida z XII dynastii, należąca do Amenemhata, obecnie jest poważnie uszkodzona. W pobliżu odkryto grobowce królewskich kobiet, w których znajdowano bogate zbiory biżuterii. Piramida Sesostris III była częścią kompleksu, który zawierał kilka mniejszych piramid królewskich kobiet oraz inne piramidy na południu. Czarna Piramida, zbudowana za panowania Amenemhata III, mimo uszkodzeń, wciąż zachwyca.

Czytaj więcej: O 8:14 nie chcielibyście być na plaży w Grzybowie. Lepiej nawet o tym nie myśleć

Niezwykłe odkrycie w Egipcie

W Egipcie niemieccy badacze odkryli malowidła pochodzące sprzed 4,5 tysiąca lat. Badania skupiły się na grobowcu mastaba, wykonanym z surowej cegły mułowej, typowym dla okresu predynastycznego. Mastaba to grobowiec w kształcie ściętego ostrosłupa na planie prostokątnym.

Budynek o wymiarach 8 na 12 metrów zawiera 7 grobowych komór oraz osobne pomieszczenia na przedmioty rytualne i ceramikę. Szczególnym zainteresowaniem naukowców cieszyły się malowidła znajdujące się na ścianach grobowca.

Malowidła w Egipcie

Według oświadczenia Ministerstwa Turystyki i Starożytności Egiptu, malowidła i inskrypcje w starożytnym grobowcu ujawniły działalność jego właścicieli. Seneb-nebef zajmował wysoką pozycję w administracji pałacowej, natomiast jego żona Idut pełniła funkcję Kapłanki Hathor i Pani Sykomory. Drzewa sykomory miały duże znaczenie w egipskiej religii, często kojarzone z boginią Hathor, opiekunką miłości, płodności i matką boga słońca, Re.

‘“Korytarz i komnata grobowa są ozdobione subtelnymi malowidłami na tynku błotnym – to rzadkość w nekropolii Dahszur. Mimo rozległych zniszczeń, zachowane zostały liczne wizerunki. Ukazują one wizerunek właściciela grobowca i jego żony przed stołem ofiarnym, a także sceny z życia codziennego - osły na klepisku, statki na Nilu, targowisko i służących, którzy przynoszą dary do grobowca” - podkreślił w rozmowie z CNN Stephan Seidlmayer, były dyrektor Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie.

Źródło: 3mtours.pl, well.pl