przesądy podzieliły internetWikimedia Piotrus CC BY-SA 3.0

Lepiej nie rób zdjęć przed lotem. Konsekwencje mogą być poważne. Najnowsze badanie podzieliło internet

Przesądy, w które wierzą osoby latające samolotami - znacie je? Wśród turystów panuje wiele przekonań. Niektóre z nich mogą wydawać się bardzo zadziwiające. Okazało się, że najnowsze badania, które pojawiły się w internecie, podzieliły respondentów. Sprawdźcie sami, w co wierzą podróżnicy.

Przesądy są bardzo interesującym zjawiskiem. Chociaż wszyscy wiedzą, że nie mają racjonalnego wyjaśnienia i większość z nas się z nich śmieje, to jednak nie każdy je bagatelizuje. Prawdopodobnie na co dzień nie myślimy o dziwnych przesądach, ale wątpliwości mogą pojawić się w momencie, w którym jesteśmy bardziej narażeni na stres. Taką sytuacją może być latanie samolotem, zwłaszcza gdy ktoś robi to po raz pierwszy. Jakie wierzenia wtedy towarzyszą turystom?

Chcąc zbadać, jakie przesądy towarzyszą podróżnikom, którzy korzystają z linii lotniczych, portal dlapilota.pl postanowił przeprowadzić ankietę internetową. W badaniu wzięło 300 internautów, którzy mogli odpowiedzieć na szereg pytań. Wyniki okazały się bardzo interesujące. Biorąc udział w badaniu, respondenci musieli - poza udzieleniem odpowiedzi na proste pytanie - podać konkretne przypadki przesądów, w jakie wierzą. Niektóre z nich są zaskakujące. Ankieta "Przesądy w lotnictwie, wierzysz, czy nie wierzysz?" była anonimowa.

Przesądy: w co wierzą turyści latający samolotami?

Przesądy wymienione przez respondentów są naprawdę ciekawe. Podczas analizy danych brano pod uwagę takie rzeczy jak religijność czy płeć badanych. W ankiecie udział wzięli również piloci, co czyni ją jeszcze bardziej interesującą. W ich przypadku sprawdzano także rodzaj posiadanej licencji, doświadczenie w pracy oraz patent instuktora. Jak wynika z analizy, wśród badanych aż 91,9 procent stanowili mężczyźni. Portal postanowił przedstawić najpopularniejsze przesądy. Nie zgadlibyście, w co wierzą osoby latające samolotami.

Najpopularniejsze przesądy według badań portalu dlapilota.pl.:

5,24 proc. uważa, że nie można latać w Boże Ciało
30,77 proc. jest zdania, że należy unikać robienia zdjęcia przed lotem
7,69 proc. nie chce latać w piątek 13-go
4,9 proc. unika RWY 13
1,4% proc. osób unika rzędu 13

Wśród osób, które wierzą w przesądy, panuje przede wszystkim przekonanie, że nie powinno latać się w Boże Ciało oraz należy unikać robienia zdjęć przed lotem. Oczywiście kwestię takich przekonań powinniśmy traktować raczej z przymrużeniem oka, chociaż możliwe, że wywierają one wyraźny wpływ, na życie niektórych podróżnych. Większość badanych stwierdziło jednak, że nie wierzy w przesądy. Takiej odpowiedzi udzieliło 60,3 procent respondentów. Być może wpływ ma na to fakt, że latanie samolotami nie jest już nadzwyczajnym przeżyciem.

Chociaż większość badanych w przesądy nie wierzy, w ankiecie pojawiło się kilka odpowiedzi, które można uznać za żartobliwe. Wśród nich możemy wyróżnić "nie latam w wielki piątek"; "nie latam, gdy na lotnisku pojawi się człowiek z łopata lub zakonnica"; "zobaczenie cienia własnego samolotu na chmurze przynosi pecha i trzeba zobaczyć to jeszcze raz, żeby pecha zdjąć" oraz "jak nie ma pogody trzeba zabić czarna kurę". Trzeba przyznać, że niektórzy mają naprawdę sporą wyobraźnię. Niedawno pisaliśmy o tanich liniach lotniczych, które ogłosiły bankructwo.

Źródło: Tanie Loty

Następny artykuł