premier ogłosił obostrzeniaFot. Pixabay.com/StockSnap

Niepokojące słowa na konferencji premiera. Powiedział, co z turystyką i hotelarstwem, nie wszyscy będą zadowoleni

Premier podczas środowej konferencji ogłosił nowe obostrzenia, które dotkną również turystów i hotelarzy. Mają one związek z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w kraju. Niektórzy mogą być załamani.

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji ogłosił nowe obostrzenia w związku z rosnącą liczbą przypadków zakażenia Covid-19. Ograniczenia dotkną między innymi hoteli oraz muzeów oraz ośrodków kultury, uwielbianych przez turystów.

Premier ogłosił obostrzenia dla turystów i hotelarzy

Podczas czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że odtąd obiekty hotelarskie dostępne będą jedynie dla gości odbywających podróże służbowe. Turyści nie będą mogli skorzystać więc z oferty noclegowej

Zamknięte zostaną również placówki kultury, z których turyści chętnie korzystają w czasie urlopów, między innymi muzea, kina i teatry. Rząd chce tym samym ograniczyć mobilność obywateli, aby przemieszczając się nie rozprzestrzeniali koronawirusa.

- Ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury - muzea, teatry, kina, galerie sztuki i inne placówki, świadczące usługi kulturalne. Będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć mobilność społeczną - mówił premier.

Morawiecki zachęcił, aby powstrzymać się od wszelkich wyjazdów i pozostać w domach. Zdaniem jego oraz ekspertów jest to jedyny skuteczny sposób, aby zahamować rozprzestrzenianie koronawirusa wśród mieszkańców kraju.

- To jest - zdaniem wszystkich specjalistów - dzisiaj już wiadomo jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią - podkreślił Morawiecki.

Zamknięte zostaną również sklepy w galeriach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i punktów usługowych. W mniejszych sklepach do 100 m2 dopuszczalna będzie 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2.

- Generalnie czerpiemy tutaj z doświadczeń wiosennych. Po bardzo wnikliwej analizie, na tym etapie dopuszczamy jeszcze tego typu punkty usługowe. Podobnie, jak te które są zakładami usługowymi przy ulicach, jak zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, aczkolwiek w reżimie sanitarnym, który obowiązuje - powiedział premier.

Premier zaapelował także o pracę zdalną dla wszystkich, którzy mogą ją wykonywać. Zapowiedział również, że wszystkie zmiany zostaną opublikowane w czwartek do południa. Dodał, że wtedy również zostaną doprecyzowane m.in. zasady działania punktów usługowych, w tym zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.

- Jeśli epidemia przekroczy 70-75 przypadków na 100 tys. będziemy musieli włączyć zasady narodowej kwarantanny - bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się, poruszania się i wszelkie zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza, który jest najbardziej potrzebny - zapowiedział premier.

- Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada - poinformował premier podczas środowej konferencji prasowej.

Źródło: Polsat News

Następny artykuł