Turysci.pl
pożar setki osób

fot. youtube.com/Newzee/ screen

Setki osób ewakuowanych. Żywioł pochłania coraz większy obszar. W Europie sytuacja jest niepokojąca

23 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Pożar na Peloponezie staje się coraz bardziej niebezpieczny. Strażacy wciąż walczą z żywiołem, który pozostawia coraz większe pogorzeliska w Grecji. W związku z przesuwającą się linią ognia podjęto decyzję o ewakuacji setek osób. Gęsty i cza

Pożar, który wybuchł w okolicach greckiej wsi Kechries w pobliżu Koryntu (Peloponez), staje się coraz bardziej niebezpieczny. W środę 21 lipca czarny gęsty dym zaczął spowijać całą okolicę miejscowości położonej około 80 km od Aten. Według Polsat News zapłoną sosnowy las, w którym ogień zaczął się szybko rozprzestrzeniać dzięki obecnym warunkom meteorologicznym. Silny wiatr przesuwa czoło pożaru na południe. Strażacy wciąż jeszcze nie zapanowali nad żywiołem.

Jak dotąd pożar nie zniszczył jeszcze domów mieszkańców. Według mediów do tej pory również nikt nie został ranny. Jednak sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna. Posiłki z Grecji przybyły na miejsce walki ż żywiołem późnym wieczorem. W akcję zaangażowały się 42 wozy strażackie, 8 śmigłowców i 6 samolotów. Niestety zaobserwowano, że problemem jest nie tylko główne miejsce pożaru. Las zaczął się już palić w kilku innych miejscach. Postanowiono ewakuować setki osób.

Pożar na Peloponezie coraz bliżej bazy wojskowej

Sytuacja zrobiła się jeszcze bardziej niebezpieczna, gdy płomienie zaczęły zbliżać się do bazy wojskowej. Tam natomiast armia przechowuje materiały wybuchowe. Ewentualne dostanie się płomieni do militarnego ośrodka, wiązałoby się z ogromnym zagrożeniem. W związku z tym ewakuowano już setki mieszkańców. Komentarza w tej sprawie udzielił pracujący na miejscu funkcjonariusz. Służby potwierdziły, że jak dotąd zalecono ewakuację osób mieszkających w 3 najbliższych wioskach.

- Płomienie podsyca silny wiatr, zaleciliśmy ewakuację mieszkańców z trzech wiosek. Jak dotąd żaden dom nie został zniszczony, nikt nie został ranny - słowa funkcjonariusza cytuje serwis Polsat News.

Pożar rozprzestrzenia się bardzo szybko zarówno dzięki warunkom meteorologicznym, jak i specyfice terenu. Wieś Kechries jest otoczona gęstymi lasami. Miejscowość jest popularnym kierunkiem podróży turystów. Na szczęście do tej pory nie potwierdzono informacji o ofiarach lub rannych. Niestety pożary w Grecji to częste zjawisko. Do jednych z najgorszych doszło w 2018 roku na terenie wschodniej Attyki. W wyniku pożarów zginęło wówczas sto osób. Wśród nich była dwójka Polaków.

Nadal trudno stwierdzić, czy greckim strażakom uda się ugasić pożar w ciągu najbliższych godzin. Z pewnością jednak sytuacja będzie szczegółowo monitorowana przez służby w związku z rozprzestrzenianiem się żywiołu niedaleko bazy wojskowej, w której przechowywane są materiały wybuchowe. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o dramatycznych scenach we Francji, do których także doszło podczas pożaru jednego z lokalów w Grenoble.

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >