Turysci.pl
Portugalia więcej rekinów

fot. unsplash.com/ Elio Santos

Przecierali oczy ze zdumienia, jest ich coraz więcej. Turystyczny kraj odnotował niewiarygodne zjawisko

13 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Portugalia spotkała się z wyjątkową sytuacją. Zmiany spowodowane pandemią koronawirusa wpłynęły także na naturę, co zauważono w okolicach lokalnych plaż. U wybrzeży przybyło wiele różnorodnych gatunków zwierząt. Pojawienie się części z nich

Portugalia została szczególnie dotknięta pandemią SARS-CoV-2. Po tym, jak w kraju zapanował lockdown, w turystycznych regionach zaobserwowano interesujące zjawiska. W związku z tym, że miejsca tłumnie odwiedzane przez podróżnych przez pewien czas świeciły pustkami, natura zaczęła wykorzystywać tę okazję. W okolicach popularnych plaż zaobserwowano liczne gatunki zwierząt.

W ostatnim czasie Portugalia przekonała się, że natura nie lubi próżni. W miejscach, które na czas lockdownu nie były zatłoczone turystami - co zazwyczaj miało miejsce przed pandemią koronawirusa - zaczęło przybywać różnorodnych gatunków zwierząt. Zjawisko zaobserwowano zarówno na zachodnim, jak i południowym wybrzeżu kraju, gdzie pojawiły się rekiny. Mieszkańcy nadmorskich kurortów oraz rybacy twierdzą, że wpływ na to miało ograniczenie transportu morskiego.

Portugalia: coraz więcej rekinów w nadmorskich kurortach

Portugalia odnotowuje coraz więcej rekinów w nadmorskich kurortach. Zdaniem biologów przy linii brzegowej już wcześniej pojawiały się drapieżne ryby, jednak ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa przyczyniły się do tego, że ich liczba w okolicach portugalskich plaż znacznie wzrosła. Dotyczy to również popularnego regionu Algarve. O tym, jakie gatunki można coraz częściej spotkać u wybrzeży i czy stanowią zagrożenie dla plażowiczów, wypowiedział się badacz instytutu naukowego CIBIO-inBIO Nuno Queiroz.

Specjalista z instytutu naukowego CIBIO-inBIO Nuno Queiroz przyznał, że w okolicach nadmorskich kurortów, z których słynie Portugalia, najbardziej powszechnym gatunkiem rekina jest żarłacz błękitny. Chociaż turyści mogą być zszokowani widokiem drapieżnej ryby, badacz stwierdził, że rekin nie stanowi dużego zagrożenia dla plażowiczów. Queiroz podkreślił, że chociaż zdarzały się ataki na człowieka, to były one jednak sporadyczne, a rany ofiar niezagrażające życiu. Zgodnie z wyjaśnieniami badacza samice przypływają w celu poszukiwania pożywienia, którym są ryby.

- Nie słyszałam jeszcze, aby ktokolwiek z plażowiczów został pogryziony przez rekina, choć rybacy potwierdzają, że gatunki tego zwierzęcia stosunkowo często pojawiają się przy linii brzegowej - słowa 70-letniej mieszkanki Ericeiry cytuje PAP.

Nie tylko Portugalia odnotowała takie zjawiska. Pojawienie się licznych gatunków zwierząt zaobserwowano również w Sardynii, gdzie pierwszy raz od dawna pojawiły się delfiny. Część biologów uważa, że jest to związane z ograniczeniami, jakie wprowadzono podczas pandemii koronawirusa - szczególnie w okresie, w którym większość krajów zamknęła swoje granice. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o wielkim odkryciu w kopalni.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Onet

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >