Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Porównali paragony w Warszawie i w Moskwie. Różnica może naprawdę zaskoczyć
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 14.10.2023 14:33

Porównali paragony w Warszawie i w Moskwie. Różnica może naprawdę zaskoczyć

Moskwa
fot. Hanna Loban / Shutterstock

Moskwa jest jednym z najdroższych rosyjskich miast. To właśnie tam znajduje się centrum gospodarcze kraju. Eksperci z aplikacji PanParagon porównali ceny artykułów spożywczych w marketach w Moskwie i Warszawie. 

Wynik badania może lekko zaskoczyć. 

Porównali ceny w Moskwie i Warszawie

Rosja jest krajem wielu nierówności. Stolica Federacji, Moskwa, jest jednym z najdroższych i najbardziej luksusowych miast. Eksperci z aplikacji PanParagon sprawdzili, jak cenowo plasuje się Moskwa na tle Warszawy. 

Jak się okazuje, niektóre z produktów pierwszej potrzeby są nieco droższe niż w Polsce. Z drugiej strony znajdą się i przysmaku, za które u nas zapłacimy więcej. 

PanParagon przeanalizował rachunek w Moskwie

- Na moskiewskich paragonach znalazły się także produkty, które nie występują w polskich marketach tj. syrniki, ekologiczne salami wędzone czy naleśniki z mięsem. Tego typu artykuły celowo pominęliśmy w naszym badaniu - powiedziała Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon cytowana przez portal businessinsider.com.pl. 

Za masło, płatki ryżowe, szynkę prosciutto, ser żółty czy włoskie salami w Moskwie należy zapłacić więcej, niż w Warszawie. Z kolei ser cheddar, bekon surowy czy serek twarogowy są droższe w Polsce. 

Życie w Moskwie jest droższe niż w innych miastach

- Należy pamiętać, że życie w Moskwie jest znacznie droższe niż w pozostałych częściach Rosji, dlatego ceny przedstawione w naszym zestawieniu nie są obrazem całej Federacji Rosyjskiej - dodała ekspertka. 

Suma polskiego koszyka artykułów spożywczych jest niższa od moskiewskiego odpowiednika o ok. 6 zł i 51 gr. Jak widzimy, różnica jest nieznaczna.