Polski zamek w amerykańskim hicie. Może zdobyć najcenniejszą nagrodę
Dolny Śląsk ma wiele fascynujących atrakcji turystycznych. Jedna z nich stała się scenerią do filmu, który niedługo będzie rywalizował o prestiżowe Oscary.
W tym roku żadna z polskich produkcji nie została nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Natomiast film, który był nagrywany m.in. w słynnym zamku na Dolnym Śląsku, będzie rywalizować aż o pięć statuetek.
Polski akcent na Oscarach 2024
Co roku od prawie stu lat Amerykańska Akademia Filmowa nagradza najlepsze produkcje. 10 marca 2024 roku dowiemy się, które filmy, które były popularne w ubiegłym roku w USA i na całym świecie, doczekają się najważniejszego wyróżnienia. 96. ceremonia wręczenia Oscarów tradycyjnie odbędzie się w Los Angeles.
W tegorocznej edycji popularnego konkursu na liście nominowanych nie ma żadnej polskiej produkcji. Wiele osób myślało, że o statuetkę powalczą "Chłopi", jednak tak się nie stało. Jednakże na gali możemy spodziewać się polskiego akcentu, ponieważ film "Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera jest nominowany w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, scenariusz adaptowany, dźwięk i najlepszy film międzynarodowy. Część filmu została nakręcona na Zamku Książ w Wałbrzychu.
Jakie filmy były kręcone w zamku Książ?
"Strefa interesów" miała swoją światową premierę 19 maja 2023 roku. Polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć film w kinach od 8 marca. To dramat historyczny, którego akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Opowiada o Rudolfie Hössie, komendancie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który mieszkał z rodziną w pięknym domu tuż obok. Uważni odbiorcy z łatwością rozpoznają wnętrza sal zamkowych w niektórych scenach.
Zamek Książ ma bogatą historię w produkcjach filmowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Przez lata pojawił się w wielu dziełach, które są bardziej lub mniej znane. Nagrywano tam sceny do filmów takich jak "Akademia Pana Kleksa" (reż. Krzysztof Gradowski), "Trędowata" (reż. Jerzy Hoffman), "Tajemnica starego ogrodu" (reż. Julian Dziedzina), "Królowa złodziei" (reż. Michel Favart) oraz "Ciemno, prawie noc" (reż. Borys Lankosz).
Dlaczego warto odwiedzić Zamek Książ?
Zamek Książ znajduje się w Wałbrzychu, na Pogórzu Wałbrzyskim na terenie województwa dolnośląskiego. Jest częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego, który jest jednym z najpiękniejszych miejsc w południowo-zachodniej Polsce. Budowla składa się z aż 400 pomieszczeń i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce.
Jak podają historyczne źródła, konstrukcję zaczęto wznosić w 1288 roku na terenie starego grodu. Istnieje legenda związana z początkiem tej warowni. Mówi się, że pierwszą budowlę w tym miejscu wzniósł rycerz o imieniu Funkenstein jeszcze w X wieku. Za podarowanie księciu saksońskiemu Henrykowi I Ptasznikowi worka z węglem, otrzymał tytuł szlachecki i polecenie, aby zbudować na Śląsku obronny gród, który będzie strzegł "czarnego skarbu". Najstarsze zapiski o zamku pochodzą jednak z XIV wieku, kiedy to był przekazywany z rąk do rąk i wielokrotnie przebudowywany, niszczony oraz plądrowany.
Mimo tego zachwyca swoją historią, architekturą i wnętrzem. W 2005 roku rozpoczęto prace renowacyjne, mające przywrócić warowni jej dawny blask. Odnowiono elewację budynku, zainstalowano nowoczesne instalacje elektryczne oraz połączono kompleks zamkowy z wałbrzyską Palmiarnią. Zamek Książ to atrakcja dla turystów nie tylko z Dolnego Śląska, ale także całej Polski. To doskonałe miejsce na weekendową wycieczkę lub jednodniowy wypad z rodziną, lub przyjaciółmi.