Turysci.pl > Polska > Polski Hogwart. Magia, czary i rekordowe tłumy w najpiękniejszym zamku
Natalia Księżak
Natalia Księżak 22.08.2023 20:19

Polski Hogwart. Magia, czary i rekordowe tłumy w najpiękniejszym zamku

None

Miłośnicy Harego Pottera już nie muszą lecieć do Szkocji, aby poczuć niezwykły, magiczny klimat. Raz w roku jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce zamienia się w prawdziwą Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Przez trzy dni pełno tu czarodziejów, dementorów i magicznych stworzeń.

Moda na sagę o nastoletnim czarodzieju i jego przygodach wciąż bije rekordy popularności. Na zamek przybyły w tym roku rekordowe tłumy turystów. 

Polski Hogwart. Zamek Czocha otwiera się na czarodziejów

Zanim zamek Czocha stał się siedzibą polskich czarodziejów, był warownią graniczną na pograniczu śląsko-łużyckim. Został wybudowany w latach 1241–1247 z rozkazu Piastów śląskich. Przez lata zmieniał swoich właścicieli, jednak najciekawsza jest najnowsza historia twierdzy.

Dzisiejszy, magiczny kształt nadał zamkowi, na zlecenie ostatniego pana, słynny architekt -Bodo Ebhardt. Ostatecznie zamek kupiony był w 1909 roku przez drezdeńskiego producenta cygar Ernsta Gütschowa. Ernst należał do loży masońskiej. Od renowacji po dzisiejszy dzień, na zamku roi się od magicznych znaków, run i tajemnych przejść. Zgodnie z opinią historyków było ich aż 40. Do dziś odnaleziono jedynie 20.


Projekt bez nazwy (83).jpg

Niektórzy mówią, że wyczuwają tu również niesamowitą energię, wszakże przez lata miały tu miejsce masońskie rytuały. Ostatni właściciel był również wielkim miłośnikiem sztuki. W zbio­rach na zamku posiadał wie­le rzad­kich dzieł sztu­ki i kosz­tow­noś­ci po­cho­dzą­cych z car­skiej Ro­sji, w tym insygnia koronacyjne. Założył tu również bibliotekę, która liczyła ok. 25 tys. woluminów.

 

Magia z Harego Pottera na najpiękniejszym zamku w Polsce

Znając najnowsze dzieje zamku, ciężko jest wskazać lepsze miejsce dla młodych czarodziejów. Co roku w sierpniu na zamku odbywa się Festiwal Szkoły Magii. Wnętrza zamku zmienią się niczym za dotknięciem różdżki w czarodziejskie pomieszczenia, gdzie królują magiczne artefakty, księgi, zioła, eliksiry i różnorodne eksponaty.

Projekt bez nazwy (84).jpg

Na zamkowym dziedzińcu i w komnatach na turystów czekają prawdziwie magiczne atrakcje. Lekcje można pobierać od prawdziwego Dumbledora, Hagrida czy McGonagall. 
Warto skomponować swoją własną miksturę, a co więcej, zamknąć ją w magicznej butelce i zabrać ze sobą. Można też okiełznać węże i pająki lub podziwiać prawdziwą magię w wykonaniu alchemika. Tutaj każdy choć na chwilę mógł poczuć na własnej skórze czarodziejską moc i poznać tajemne zaklęcia.

 

Rekordowe tłumy turystów na zamku Czocha

Średniowieczną warownię odwiedziła w tym roku rekordowa liczba miłośników magii. W poprzedni weekend było to ponad 20 tys. turystów. Głównie rodziny z dziećmi.

Tagi: Polska Wakacje