Polska wieża EiffelaFot. wikimedia.commons/Przemasban/ CC BY-SA 3.0 PL/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl

Polska ma własną Wieżę Eiffla. Przyciąga tłumy, prawie jak paryska

Polska wieża Eiffla nie jest tak znana jak symbol Paryża, lecz jest nie mniej ważna. Obiekt jest wyjątkowy pod wieloma względami, co wykorzystywano przez lata. Dziś jest atrakcją turystyczną i częścią muzeum.

Polska wieża Eiffela znajduje się w Gliwicach i jest niedziałającą już stacją radiową. Została wybudowana w 1935 r., by zastąpić wcześniejszą, niższą wieżę. Mierzy 111 m wysokości i jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie oraz najwyższą na świecie drewnianą radiostacją. Podobne były budowane w Niemczech, lecz nie przetrwały próby czasu.

Polska wieża Eiffela jest drewniana

Do jej budowy użyto nieimpregnowanych bali modrzewiowych, które połączono za pomocą mosiężnych śrub. Nie znajdziemy w niej ani jednego stalowego gwoździa. Podstawa ma wymiary 20 x 20 m, a przekrój poziomy na każdej wysokości jest kwadratem. W przekroju pionowym to parabola drugiego stopnia. Idealnie symetryczna wieża jest zakotwiczona w czterech 87-tonowych fundamentach betonowych.

31 sierpnia 1939 roku Niemcy przeprowadzili w radiostacji tak zwaną prowokację gliwicką. W nowej radiostacji nie było studia mikrofonowego, o czym nie wiedzieli zleceniodawcy i wykonawcy prowokacji, dlatego operacja przebiegała z problemami. W latach 1945-50 nadawano z niej audycje katowickie, które przeniesiono później na inny nadajnik. Od tego momentu drewniana radiostacja zajęła się zakłócaniem sygnału Radia Wolna Europa, co trwało aż 6 lat.

Muzeum, które trzeba odwiedzić zanim zniknie

Obecnie Radiostacja Gliwice służy celom edukacyjnym jako miejsce historyczne, w którym zachowało się niemal kompletne oprzyrządowanie techniczne dawnej stacji nadawczej, z urządzeniami wyprodukowanymi w 1935 roku przez firmy Lorenz, Telefunken i Siemens & Halske AG. Jest częścią Muzeum w Gliwicach od 2005 r., dzięki czemu przyciąga tłumy turystów. Eksperci oszacowali, że drewniana konstrukcja wytrzyma jeszcze 15-20 lat, zanim ulegnie zniszczeniu.

polska wieża Eiffela

Fot. radiostacja Gliwice/ wikimedia.commons/Przemasban/ CC BY-SA 3.0 PL/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl

Źródło: wikipedia

Następny artykuł