Turysci.pl
Polska wieża Eiffela

Fot. wikimedia.commons/Przemasban/ CC BY-SA 3.0 PL/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl

Polska ma własną Wieżę Eiffla. Przyciąga tłumy, prawie jak paryska

21 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Polska wieża Eiffla nie jest tak znana jak symbol Paryża, lecz jest nie mniej ważna. Obiekt jest wyjątkowy pod wieloma względami, co wykorzystywano przez lata. Dziś jest atrakcją turystyczną i częścią muzeum.

Polska wieża Eiffela znajduje się w Gliwicach i jest niedziałającą już stacją radiową. Została wybudowana w 1935 r., by zastąpić wcześniejszą, niższą wieżę. Mierzy 111 m wysokości i jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie oraz najwyższą na świecie drewnianą radiostacją. Podobne były budowane w Niemczech, lecz nie przetrwały próby czasu.

Polska wieża Eiffela jest drewniana

Do jej budowy użyto nieimpregnowanych bali modrzewiowych, które połączono za pomocą mosiężnych śrub. Nie znajdziemy w niej ani jednego stalowego gwoździa. Podstawa ma wymiary 20 x 20 m, a przekrój poziomy na każdej wysokości jest kwadratem. W przekroju pionowym to parabola drugiego stopnia. Idealnie symetryczna wieża jest zakotwiczona w czterech 87-tonowych fundamentach betonowych.

31 sierpnia 1939 roku Niemcy przeprowadzili w radiostacji tak zwaną prowokację gliwicką. W nowej radiostacji nie było studia mikrofonowego, o czym nie wiedzieli zleceniodawcy i wykonawcy prowokacji, dlatego operacja przebiegała z problemami. W latach 1945-50 nadawano z niej audycje katowickie, które przeniesiono później na inny nadajnik. Od tego momentu drewniana radiostacja zajęła się zakłócaniem sygnału Radia Wolna Europa, co trwało aż 6 lat.

Muzeum, które trzeba odwiedzić zanim zniknie

Obecnie Radiostacja Gliwice służy celom edukacyjnym jako miejsce historyczne, w którym zachowało się niemal kompletne oprzyrządowanie techniczne dawnej stacji nadawczej, z urządzeniami wyprodukowanymi w 1935 roku przez firmy Lorenz, Telefunken i Siemens & Halske AG. Jest częścią Muzeum w Gliwicach od 2005 r., dzięki czemu przyciąga tłumy turystów. Eksperci oszacowali, że drewniana konstrukcja wytrzyma jeszcze 15-20 lat, zanim ulegnie zniszczeniu.

Fot. radiostacja Gliwice/ wikimedia.commons/Przemasban/ CC BY-SA 3.0 PL/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl

Źródło: wikipedia

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >