pogoda w PolsceFot. pixabay.com/ manopixels

Uwaga, uderzenie zimy. Ostrzeżenie 1 stopnia dla 2 regionów. Turyści na północy muszą szczególnie uważać

Polska musi przygotować się na ochłodzenie. Pogoda w ten weekend zmieni się radykalnie. Należy spodziewać się uderzenia zimy w 2 województwach - podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. IMGW wydał ostrzeżenia 1 stopnia przed gołoledzią. Ostrożność powinni zachować również turyści planujący wyjazd.

Pogoda ulegnie gwałtownemu ochłodzeniu, co będzie skutkować gołoledzią w dwóch regionach Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. stopnia dla województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Pogoda w Polsce radykalnie się zmieni

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 1. stopnia przed oblodzeniem dla województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Synoptycy przewidują, że gołoledź ma pojawić się już od soboty rano.

Według IMGW lokalnie może dojść do zamarzania mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub samego, mokrego śniegu. Podróżni na drogach będą musieli więc zachować szczególną ostrożność podczas jazdy.

- IMGW-PIB wydał nowe #ostrzeżenie #meteo 1 stopnia na #oblodzenie dla woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Uważajcie na drogach - czytamy na Twitterze IMGW.

Należy przygotować się również na odczuwalny spadek temperatury, który sprzyja powstawaniu gołoledzi. Na północnym wschodzie Polski w nocy będzie od -1 st. C do 2 st. C. Przy gruncie jednak temperatura wyniesie od -3 st. do 0 st.

Termometry pokażą w sobotę od 3-4 st. C na wschodzie do 5-6 st. C na zachodzie. Na zimniejsze temperatury będą musieli przygotować się turyści przebywający na przedgórzach. Tam będzie tylko 0-2 st. C, a na Podhalu utrzyma się lekki mróz do -4 st. C.

Przejście wyżu znad Zatoki Biskajskiej nad Bałkany sprawi, że w niedzielę czeka nas zmiana cyrkulacji powietrza - wyjaśniają synoptycy biura prognoz Cumulus, na których powołuje się Wirtualna Polska.

Jak poinformowało WP, arktyczny chłód odsunie się nad zachodnią Rosję, a do nas z zachodu zacznie docierać łagodniejsze i nieco cieplejsze powietrze atlantyckie. Możemy więc nastawić się na kolejne zmiany pogodowe w najbliższym czasie.

1. Doda w prześwitującym stroju kąpielowym robi furorę w internecie. Wiemy w jakim kraju wypoczywa, wielu może jej pozazdrościć
2. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
3. Pani Aleksandra szła na Giewont. Nagle spojrzała za plecy córki i zamarła

Według definicji IMGW, pierwszy stopień zagrożenia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Źródło: WP

Następny artykuł