Turysci.pl
Polsat News: częściowy lockdown we Włoszech

Unsplash.com/ Ashkan Forouzani

Jest decyzja rządu. Od jutra częściowy lockdown. Europejskie wiadomości są niepokojące

25 Października 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Polsat News przekazał informacje, które docierają zza granicy. Władze jednego z państw postanowiły wprowadzić częściowy lockdown. Jest to spowodowane coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem. O jakie państwo chodzi?

Polsat News podaje informacje na temat decyzji, którą podjęto w jednym z państw w Europie. Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem postanowiono wprowadzić lockdown. Będzie on jednak jedynie częściowy. Na jakie zmiany muszą się przygotować mieszkańcy tego kraju?

Polsat: władze wprowadzają częściowy lockdown

Państwo, o którym mowa, to Włochy. Premier Giuseppe Conte w nocy z soboty na niedzielę podpisał dekret, który określa nowe restrykcje wynikające z pandemii koronawirusa. Zorganizowane zostało specjalne spotkanie z mediami, na którym poinformowano, że w sobotę liczba nowych zakażeń w ciągu doby przekroczyła 20 tysięcy.

Liczby rosną bardzo szybko. Dodano, że obciążenie narodowego systemu ochrony zdrowia "osiągnęło niepokojący poziom". Władze Włoch nie chcą, aby sytuacja skończyła się podobnie jak na wiosnę. Przypominamy, że wtedy kraj ze stolicą w Rzymie był państwem w Europie z największą liczbą zachorowań.

- Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić zdrowie i gospodarkę. Stąd potrzeba bardziej restrykcyjnych kroków - wyjaśnił na spotkaniu Giuseppe Conte. Według nowych przepisów zamknięte zostaną kluby fitness i ośrodki spa. Zakazane będzie też organizowanie wesel. Jednak to nie wszystkie zmiany. Od poniedziałku we Włoszech restauracje, bary, cukiernie i lodziarnie będą mogły być czynne jedynie do godziny 18:00. Z kolei zostaną kina, teatry, sale gier i kasyna, siłownie i baseny zostaną całkowicie zamknięte.

Zamknięte kin i teatrów zostało potwierdzone przez włoskiego ministra kultury Dario Franceschini. - Bolesne jest zamknięcie teatrów i kin. Ale absolutnym priorytetem jest ochrona życia i zdrowia wszystkich na wszelki możliwy sposób - napisał na Twitterze polityk.

Dodał, że rząd ma świadomość niebezpieczeństwa jakim ta decyzja jest dla osób utrzymujących się z kultury. Zapewnił, że władze będą się starały, aby przerwa w działalności placówek kultury była możliwie najkrótsza. Poinformował również, że podobnie jak w poprzednich miesiącach, przedsiębiorcy dostaną wsparcie od państwa. Mogą na nie liczyć również nich pracownicy.

Ograniczenia na Boże Narodzenie?

Włochy zapowiedziały stanowczą walkę z drugą falą epidemii. Z tego powodu mogą pojawić się restrykcje w okresie Bożego Narodzenia. Możliwe jest ograniczenie podróży między regionami Włoch wyłącznie do potrzeb wynikających z pracy i nauki. Oznacza to, że nie każdy będzie mógł spędzić Boże Narodzenie w rodzinnym gronie, jeśli członkowie mieszkają w różnych częściach kraju.

- Musimy znaleźć odpowiednie kroki, które pozwolą nam wszystkim spędzić razem Boże Narodzenie - mówił Luigi Di Maio. Musimy natychmiast zapewnić krajowi bezpieczeństwo, by ochronić zdrowie wszystkich i pozwolić przetrwać naszej gospodarce - tłumaczył minister do spraw polityki regionalnej Francesco Boccii. "Rygorystyczne, zdecydowane i poważne kroki" po to, by uniknąć "drastycznych" restrykcji zapowiedział znów minister zdrowia Włoch Roberto Speranza.

Nowe restrykcje w Polsce

Włochy nie są jedynym krajem, który walczy z pandemią. W Polsce wprowadzono zakaz stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji. Według nowych zasad nie będzie można zjeść w lokalu. Sprzedaż żywności jest możliwa, jednak tylko na wynos.

O nowych restrykcjach trzeba pamiętać także podczas jeżdżenia transportem publicznym. Wprowadzono tam duże ograniczenia liczby pasażerów. Zajętych będzie mogło zajętych jedynie 50 procent wszystkich miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich.

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >