Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Polacy zapomną o tych kurortach w Egipcie. Nadchodzi nowy gigant
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 04.03.2024 18:38

Polacy zapomną o tych kurortach w Egipcie. Nadchodzi nowy gigant

Leżaki na plaży
Fot. Canva - zdjęcie ilustracyjne

Odkrywanie nowych miejsc to coś, co szczególnie zachwyca podczas podróży. Niekiedy wracamy do stałych, sprawdzonych kurortów, jednak ten, który powstaje w północno-wschodniej Afryce, z pewnością przyciągnie niejednego turystę.

To 170 milionów hektarów kwadratowych, a na nich oprócz hoteli czy obiektów rekreacyjnych, pojawi się także lotnisko. To ogromny plus tej destynacji. Na miejscu będzie czekać turkusowa woda i białe, piaszczyste plaże, jednym słowem - raj.

Nowy kurort turystyczny w Egipcie z własnym lotniskiem

Egipt od lat jest jednym z najbardziej popularnych kierunków na wakacje wśród Polaków. Wśród znanych i najchętniej odwiedzanych kurortów są m.in. Hurghada, Marsa-Alam i Sharm el-Sheikh. Już niebawem będą miały one poważną konkurencję. Nowy kurort powstanie nad Morzem Śródziemnym, 350 kilometrów na północny zachód od Kairu i 220 kilometrów od Aleksandrii.

Jak zdradza egipska prasa, Ras al-Hekma to niemal raj na Ziemi. Wszystko to przez turkusową wodą i białe, piękne plaże. Co ciekawe, w południowej części miasta-resortu pojawi się nawet lotnisko. 

Czytaj też: Szykuje się powrót zimy? Możliwe burze, deszcz, a nawet śnieg

Kiedy otwarcie kurortu Ras al-Hekma w Egipcie?

Ta ogromna inwestycja, którą zapowiedział premier Egiptu Mustafa Madbuli w założeniu ma przyciągnąć nawet 8 milionów turystów rocznie. Aby móc się tam udać, trzeba jednak trochę poczekać, bo zakończenie pierwszego etapu projektu ma nastąpić dopiero do 2028 roku.

W ciągu najbliższych miesięcy Zjednoczone Emiraty Arabskie mają wyłożyć 35 miliardów dolarów. To nie lada osiągnięcie dla Egiptu w kwestii pozyskiwania zagranicznych inwestycji. W tym 24 miliardów mają być przeznaczone właśnie na nowy kurort. Pozostałe 11 miliardów mają być ulokowane w projektach rozwojowych w całym Egipcie. 

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Choć Egipt jest dość popularnym kierunkiem na wakacje, to wielu jednak obawia się o swoje bezpieczeństwo. Na pytanie, czy Polacy mogą tam podróżować, odpowiedź brzmi “tak”. Na terenie kraju wciąż natomiast istnieją pewne zagrożenia, których nie powinno się bagatelizować. W ostatnich latach rząd egipski wprowadził działania mające zapewnić mieszkańców oraz turystom bezpieczny pobyt. Zwiększono patrole policyjne i wojskowe, zwłaszcza w centrach turystycznych.

Czytaj też: Nieznany obiekt miał spaść w polskiej miejscowości. Trwa akcja służb

Nie brakuje tam jednak kieszonkowców. Szczególną ostrożność należy zachować w zatłoczonych miejscach. Odradza się, by nosić przy sobie dużą ilość gotówki i cenne przedmioty.

Źródło: “Rzeczpospolita”, The New Arab