Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Polacy pokochali tę wyspę! Poza sezonem bije rekordy popularności
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 01.03.2024 15:07

Polacy pokochali tę wyspę! Poza sezonem bije rekordy popularności

Madera
Fot. Shutterstock_AlenKadr

Wspaniała przyroda, błękit Oceanu Atlantyckiego, liczne atrakcje turystyczne i wykwintna kuchnia - to powody, które sprawiły, że turyści z Polski pokochali tę wyspę. W ubiegłym roku udała się tam rekordowa liczba Polaków.

Madera to prawdziwy raj dla miłośników natury, dzikiej przyrody i aktywnego wypoczynku w niezwykłym otoczeniu. Niemal 2/3 powierzchni wyspy to rezerwat. Słynne maderskie lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Rekord na portugalskiej wyspie

“Wyspa jest jednak bardziej popularna w okresie jesienno-zimowym niż w szczycie sezonu wakacyjnego” - mówi w rozmowie z WP Marzena German, ekspertka rynku turystycznego z Wakacje.pl. “Co prawda, wyjeżdżając tam pod koniec roku czy w jego początkach, nie należy spodziewać się typowo letnich temperatur. Będą one raczej oscylować w granicach 20 st. C. Niczym zaskakującym będą też przejściowe opady deszczu, ale właśnie dzięki takiej aurze pobyt tam jest tak atrakcyjny.”

W minionym roku branża turystyczna na Madery osiągnęła wyjątkowe wyniki. Według danych z Regionalnego Urzędu Statystycznego, liczba odwiedzających wyspę turystów przekroczyła 2,3 miliona. To oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W roku 2023 na Maderę przyleciała rekordowa liczba turystów z Polski - aż 115 240 osób. Ten wynik jest o 34 proc. wyższy niż w 2022 roku. Dzięki takiej frekwencji Polacy zajęli czwarte miejsce wśród zagranicznych gości, wyprzedzają nas tylko podróżni z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Co warto zobaczyć na Maderze?

“Madera to przede wszystkim miejsce dla miłośników przyrody” - podkreśla Marzena German. “Niezliczone trasy wędrówek prowadzą przez tereny górzyste z widokiem na Ocean Atlantycki. Poza latem przyroda rozkwita, a turyści mówią wręcz o kąpielach w zieleni. W rzeczywistości wyspa jest jednym wielkim kwitnącym ogrodem, przepełnionym egzotyczną roślinnością. Odwiedzając ją, oprócz plażowania i relaksu, koniecznie trzeba zdecydować się na aktywny wypoczynek. Na Maderze można uprawiać kolarstwo górskie, wspinaczkę, nurkowanie, surfing, a także kanioning. W przerwach między wędrówkami warto wybrać się na zwiedzanie Funchal, czyli stolicy wyspy.”

Trzeba dodać, że Madera jest okrzyknięta jako “hawaje Europy”. Wulkaniczne wyspy wchodzące w skład Azorów to cudowne miejsce oddalone od zgiełku dużych miast i tłumów turystów. 
 

Wycieczka na Maderę

“Oferta jest bardzo zróżnicowana - można polecieć tam na typowy tygodniowy wypoczynek w ramach pakietu na bazie lotu czarterowego albo skorzystać z innych ofert biur podróży - tworzonych z wykorzystaniem lotów tanimi liniami lotniczymi. Wówczas długością pobytu można sterować. Klienci mają też duży wybór zakwaterowania - od apartamentów przez mniejsze, rodzinne hotele, obiekty butikowe aż po większe hotele znanych sieci” - podsumowała German.

Na wyspę można dolecieć bezpośrednio Wizz airem za średnio 1200 złotych w obie strony. Lot trwa około 5 godzin. Wizja wypoczynku na Maderze z pewnością przyciąga wielu. W marcu można spędzić tydzień w pięciogwiazdkowym hotelu z ofertą all inclusive już za 3,7 tysiąca złotych od osoby. Opcje z samymi śniadaniami będą tańsze, a za taką ofertę trzeba zapłacić około 2,5 tysiąca złotych od osoby.

Źródło: turystyka.wp.pl