Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Polacy chcą spędzić wakacje za 2,5 tys. zł. Zaskakujące, jak duży mają wybór
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 26.05.2023 10:28

Polacy chcą spędzić wakacje za 2,5 tys. zł. Zaskakujące, jak duży mają wybór

Plaża
Fot. Flickr/Jaume Escofet

Wakacje tuż za progiem. Ci, którzy zarezerwowali już urlopy, odliczają dni wyjazdu. Wiele osób jednak nadal waha się, czy zarezerwować wyjazd, a może jednak zostać w domu. Wiadomo też, jaki budżet planujemy na tegoroczne wakacje.

Travelplanet.pl wraz z Research Partner postanowili sprawdzić, jak inflacja wpłynęła na wakacyjne plany Polaków. Jak się okazuje, wzrost cen nie jest powodem rezygnacji z wyjazdów, o czym niedawno w rozmowie z Turyści.pl mówiła niedawno również Evelin Jackel, dyrektor ds. siatki połączeń Wizz Air. Jednak jak pokazuje sondaż, zmienia się czas ich trwania, a także standard.

Co drugi Polak chce wyjechać na wakacje

Jak wynika z sondażu Research Partner 49 proc. Polaków planuje w tym roku wyjechać na urlop. 21 proc. osób zdecydowanie nigdzie nie wyjedzie, a prawie co trzeci uczestnik badania nie jest jeszcze pewien, jak spędzi lato. Ciekawie wygląda zestawienie tego, gdzie urlopowicze planują spędzić wakacje. Wśród zdecydowanych 31 proc. deklaruje, że pozostanie w kraju, a 18 proc. wyjedzie za granicę. 

Spore zainteresowanie nie oznacza jednak, że Polacy zapomnieli o wysokiej inflacji. Z powodu wzrostu cen aż 32 proc. zdecydowanych na wyjazd rozważa przesunięcie wyjazdu na korzystniejszy cenowo termin, a 26 proc. wybierze tańszy hotel. Co piąta osoba decyduje się również na skrócenie wyjazdu lub zakup tańszego wyżywienia.

Wakacje raczej budżetowo. Polacy nie chcą wydawać

W badaniu sprawdzono również, ile Polacy planują przeznaczyć na tegoroczne wakacje. Jak się okazuje, najwięcej osób zdecydowanych na wyjazd, bo aż 36 proc., planuje przeznaczyć na ten cel 2501-5000 zł. Drugim najpopularniejszym progiem jest kwota do 2500 zł. W obu przypadkach mówimy o kwocie za całą grupę, a nie od osoby.

Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na dokonanie rezerwacji wyjazdu, w zdecydowanej większości nie chcieliby wydać więcej niż 2500 zł za całą grupę. Na taki wariant wskazało aż 56 proc. rozważających wyjazd. 34 proc. chciałoby zmieścić się w budżecie 2501-5000 zł.

Jak licznie będą wyjeżdżać Polacy? Wśród osób, które są zdecydowane na wyjazd, 49 proc. badanych wskazało, że planuje urlop we dwoje. 14 proc. chce wyjechać samotnie, a 17 proc. w ramach założonego budżetu chce spędzić wakacje we troje. Tyle samo procent stanowią osoby, które wakacje chcą spędzić we czworo. 

Podobnie wygląda to wśród niezdecydowanych. 47 proc. z nich rozważa wyjazd we dwoje, a 17 proc. samotnie. 16 proc. wskazało na wyjazdy we troje, a 14 proc. bierze pod uwagę rezerwację urlopu dla czterech osób.

Wakacje dla dwóch osób za 2,5 tys. zł? Okazuje się, że to możliwe

Travelplanet.pl postanowiło sprawdzić, jak duży wybór wyjazdów mają osoby planujące budżetowe wyjazdy. Jak się okazuje, nawet za 2,5 tys. zł można odpocząć za granicą. Wystarczy nieco dostosować termin i rodzaj wyżywienia.

Dwie osoby za 2,5 tys. zł mogą w czerwcu lub wrześniu spędzić wakacje w Bułgarii, lub na Riwierze Tureckiej. Nie będą to co prawda wczasy all inclusive, ale z wyżywieniem HB, czyli ze śniadaniami i kolacjami. Nie ma też co liczyć na wysoki standard. Z reguły będą to hotele trzygwiazdkowe, choć w przypadku Bułgarii możliwa jest również rezerwacja wypoczynku w hotelu czterogwiazdkowym.

Rezerwując budżet do 5 tys. zł, możliwości jest już znacznie więcej. W czerwcu lub wrześniu za tyle można odpocząć we troje w Bułgarii (wyżywienie HB w hotelu czterogwiazdkowym), Turcji (all inclusive), Hiszpanii (wyżywienie HB w czterogwiazdkowym hotelu), a także w Egipcie, Grecji i Tunezji (standard taki sam jak w przypadku Hiszpanii).