Turysci.pl

Fot. Flickr/Jaume Escofet

Polacy chcą spędzić wakacje za 2,5 tys. zł. Zaskakujące, jak duży mają wybór

26 Maja 2023

Autor tekstu:

Klaudia Zawistowska

Wakacje tuż za progiem. Ci, którzy zarezerwowali już urlopy, odliczają dni wyjazdu. Wiele osób jednak nadal waha się, czy zarezerwować wyjazd, a może jednak zostać w domu. Wiadomo też, jaki budżet planujemy na tegoroczne wakacje.

Travelplanet.pl wraz z Research Partner postanowili sprawdzić, jak inflacja wpłynęła na wakacyjne plany Polaków. Jak się okazuje, wzrost cen nie jest powodem rezygnacji z wyjazdów, o czym niedawno w rozmowie z Turyści.pl mówiła niedawno również Evelin Jackel, dyrektor ds. siatki połączeń Wizz Air . Jednak jak pokazuje sondaż, zmienia się czas ich trwania, a także standard.

Co drugi Polak chce wyjechać na wakacje

Jak wynika z sondażu Research Partner 49 proc. Polaków planuje w tym roku wyjechać na urlop. 21 proc. osób zdecydowanie nigdzie nie wyjedzie, a prawie co trzeci uczestnik badania nie jest jeszcze pewien, jak spędzi lato. Ciekawie wygląda zestawienie tego, gdzie urlopowicze planują spędzić wakacje. Wśród zdecydowanych 31 proc. deklaruje, że pozostanie w kraju, a 18 proc. wyjedzie za granicę. 

Spore zainteresowanie nie oznacza jednak, że Polacy zapomnieli o wysokiej inflacji. Z powodu wzrostu cen aż 32 proc. zdecydowanych na wyjazd rozważa przesunięcie wyjazdu na korzystniejszy cenowo termin, a 26 proc. wybierze tańszy hotel. Co piąta osoba decyduje się również na skrócenie wyjazdu lub zakup tańszego wyżywienia.

Wakacje raczej budżetowo. Polacy nie chcą wydawać

W badaniu sprawdzono również, ile Polacy planują przeznaczyć na tegoroczne wakacje. Jak się okazuje, najwięcej osób zdecydowanych na wyjazd, bo aż 36 proc., planuje przeznaczyć na ten cel 2501-5000 zł. Drugim najpopularniejszym progiem jest kwota do 2500 zł. W obu przypadkach mówimy o kwocie za całą grupę, a nie od osoby.

Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na dokonanie rezerwacji wyjazdu, w zdecydowanej większości nie chcieliby wydać więcej niż 2500 zł za całą grupę. Na taki wariant wskazało aż 56 proc. rozważających wyjazd. 34 proc. chciałoby zmieścić się w budżecie 2501-5000 zł.

Jak licznie będą wyjeżdżać Polacy? Wśród osób, które są zdecydowane na wyjazd, 49 proc. badanych wskazało, że planuje urlop we dwoje. 14 proc. chce wyjechać samotnie, a 17 proc. w ramach założonego budżetu chce spędzić wakacje we troje. Tyle samo procent stanowią osoby, które wakacje chcą spędzić we czworo. 

Podobnie wygląda to wśród niezdecydowanych. 47 proc. z nich rozważa wyjazd we dwoje, a 17 proc. samotnie. 16 proc. wskazało na wyjazdy we troje, a 14 proc. bierze pod uwagę rezerwację urlopu dla czterech osób.

Wakacje dla dwóch osób za 2,5 tys. zł? Okazuje się, że to możliwe

Travelplanet.pl postanowiło sprawdzić, jak duży wybór wyjazdów mają osoby planujące budżetowe wyjazdy. Jak się okazuje, nawet za 2,5 tys. zł można odpocząć za granicą. Wystarczy nieco dostosować termin i rodzaj wyżywienia.

Dwie osoby za 2,5 tys. zł mogą w czerwcu lub wrześniu spędzić wakacje w Bułgarii, lub na Riwierze Tureckiej. Nie będą to co prawda wczasy all inclusive, ale z wyżywieniem HB, czyli ze śniadaniami i kolacjami. Nie ma też co liczyć na wysoki standard. Z reguły będą to hotele trzygwiazdkowe, choć w przypadku Bułgarii możliwa jest również rezerwacja wypoczynku w hotelu czterogwiazdkowym.

Rezerwując budżet do 5 tys. zł, możliwości jest już znacznie więcej. W czerwcu lub wrześniu za tyle można odpocząć we troje w Bułgarii (wyżywienie HB w hotelu czterogwiazdkowym), Turcji (all inclusive), Hiszpanii (wyżywienie HB w czterogwiazdkowym hotelu), a także w Egipcie, Grecji i Tunezji (standard taki sam jak w przypadku Hiszpanii).

Plaża

Wakacje nawet o 20 proc. tańsze. Wystarczy jedna drobna zmiana, żeby oszczędzić

CZYTAJ DALEJ
Ryanair

Dzięki temu oszczędzisz na bagażu podręcznym w Ryanair. Mało osób o tym wie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Na topie

Orki staranowały 21-tonowy jacht. To nie pierwszy taki przypadek
Czytaj więcej >

Na topie

Przez błąd załogi pokładowej musieli przełożyć pogrzeb. Żałobnicy popadli w rozpacz
Czytaj więcej >

Na topie

Nowa tania linia lotnicza w Polsce. Dopiero zaczęli, a już uruchamiają kolejną hitową trasę
Czytaj więcej >

Na topie

Wysyła nietypowe prośby do hoteli. Jego zachcianki są słynne w sieci
Czytaj więcej >

Na topie

Lecisz Ryanairem czy Wizz Airem? Uważaj przy odprawie na tych lotniskach
Czytaj więcej >

Na topie

Dla pupili taka podróż to katorga. Nagranie z samolotu poruszyło internautów
Czytaj więcej >
Klaudia Zawistowska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Na topie

Na topie

Marlena Kaczmarek

Tak przechowywane są walizki w luku bagażowym. Nagranie z samolotu hitem sieci
Czytaj więcej >
Na topie

Magda Antoł

Absolutna nowość w Ryanair. Otwiera trasy do ulubionego kraju Polaków
Czytaj więcej >
Na topie

Magda Antoł

Wzruszająca historia w Dolinie Pięciu Stawów. Do schroniska dotarły porzucone przyjaciółki
Czytaj więcej >
Na topie

Magda Antoł

Ta praktyka tanich linii lotniczych może zrujnować ci wakacje. Jak nie paść jej ofiarą?
Czytaj więcej >
Na topie

Marlena Kaczmarek

Wizz Air właśnie potwierdził hitową trasę z Krakowa. Polecimy tam już zimą
Czytaj więcej >
Na topie

Marlena Kaczmarek

Horror w turystycznym raju uwielbianym przez Polaków. Rekin na oczach plażowiczów zaatakował mężczyznę
Czytaj więcej >