Turysci.pl
Polacy dostaną nową latarnię morską na Antarktydzie

fot. wikipedia.org/wiki/Polska_Stacja_Antarktyczna_im._Henryka_Arctowskiego#/media/Plik:Henryk_Arctowski_Polish_Antarctic_Station.JPG

Podjęli decyzję. Polska Stacja na Antarktydzie doczeka się nowej inwestycji. Po 40 latach Polacy mają powody do radości

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Polacy mają powody do radości. Jak podają światowe media, po ponad 40 latach na Polskiej Stacji na Antarktydzie dojedzie do realizacji nowej inwestycji. Mowa tutaj o latarni morskiej, która ma powstać w 2024 roku.

Polacy są jednym z tych narodów, które posiadają własną stację badawczą na Antarktydzie. W skład Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego wchodzi m.in. latarnia morska, która obecnie nadaje się do rozbiórki. W jej miejsce ma powstać nowa latarnia, która będzie mogła służyć polskim badaczom przez kolejne lata.

Polska Stacja na Antarktydzie, fot. wikipedia/praca własna, CC 3.0 

Polacy dostaną nową latarnię morską na Antarktydzie 

Polacy posiadają swoją stację badawczą na Antarktydzie na wyspie Króla Jerzego. To właśnie tam znajduje się latarnia morska, która obecnie jest najwyższym punktem orientacyjnym na tych terenach.

Latarnia morska, która służy polskim badaczom na Antarktydzie położna jest na wysokim bazaltowym bloku skalnym, u wybrzeży Zatoki Admiralicji. Światło z latarni jest widoczne z odległość ok. 15 km. 

Budowla, którą czeka niebawem rozbiórka, została wybudowana na przełomie 1977 oraz 1978 roku. Obiekt narażony był na bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne. Silne mrozy, podmuchy wiatru, to tylko niektóre zjawiska, które napotkać można na Antarktydzie. 

 Dziś już wiemy, że zdecydowano się na rozbiórkę obecnej latarnii i zastąpienie jej zupełnie nowym obiektem. Za projekt odpowiedzialni są architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates.

Jak będzie wygladała nowa polska latarnia morska na Antarktydzie? 

Piotr Kuczyński z firmy Kuryłowicz & Associates zdradził, że latarnia morska zostanie pomalowana na biało-czerwono. A kształt ma nawiązywać do figury, jaką tworzy hol samej stacji. 

Polska Stacja na Antarktydzie, fot. wikipedia/praca własna, CC 3.0 

- Nowy design w kształcie trójkąta równobocznego nie tylko nawiązuje do figury, jaką tworzy hol samej stacji, ale także gwarantuje budynkowi latarni dobre parametry aerodynamiczne. Dzięki temu jej konstrukcja będzie poddawana mniejszym niż dotychczas obciążeniom, również przy niespokojnej pogodzie - czytamy wypowiedź Piotra Kuczyńskiego na portalu turystyka.wp.pl

Aby wzmocnić konstrukcję i wydłużyć jej żywotność nowej latarnii, zostanie ona złożona ze stalowych prefabrykatów. Cała konstrukcja zostanie stworzona w wytwórni, a następnie przetransportowana na Antarktydę.

Budowa obiektu przewidziana jest podczas arktycznego lata, które trwa od listopada do marca. Zaproponowany rok oddania nowej latarni morskiej to 2024.

Niedawno pisaliśmy o najzimniejszym miejscu na ziemi, gdzie temperatura przekracza nawet -70 stopni. 

Polska Stacja na Antarktydzie, fot. wikipedia/praca własna, CC 3.0 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: wp

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >