Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Podróżujesz do krajów muzułmańskich? Ramadan może pokrzyżować ci plany
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 12.03.2024 18:27

Podróżujesz do krajów muzułmańskich? Ramadan może pokrzyżować ci plany

market Khan Khalili
Fot. Shutterstock/Novie Charleen Magne

10 marca rozpoczął się Ramadan, czyli święto ściśle związane z islamem. Podczas jego trwania na wyznawców nałożone są pewne zakazy. Co to oznacza dla turystów? Ci, którzy w tym okresie planują wyjazd do krajów muzułmańskich, powinni mieć na uwadze kilka ważnych kwestii.

Święto obchodzi się w uwielbianych przez Polaków krajach np. w Egipcie, Turcji, Tunezji, Maroko czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Instagramerka Emilia Łukaszewicz (@jordanbyemi), która na co dzień mieszka w Jordanii przyznała, że Ramadan poniekąd ma wpływ na nasze podróżowanie. 

O co chodzi w Ramadan?

Ramadan, czyli dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego dla wyznawców islamu jest szczególnie ważny i święty. Wtedy wówczas rozpoczęło się objawianie Koranu - archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi i przekazał kilka wersów przyszłej świętej księgi.

Podczas Ramadanu od świtu do zmierzchu obowiązuje post. Oznacza to, że nie wolno w tym czasie spożywać żadnych pokarmów, pić, stosować różnych używek jak np. papierosy oraz przyjmować lekarstw (nie dotyczy osób przewlekle chorych). Spożywa się jedynie dwa posiłki, tuż po zachodzie słońca oraz zanim wzejdzie. Oprócz tego należy utrzymywać wstrzemięźliwość od wszelkich intymnych aktów. To ruchome święto, które w tym roku przypada na okres 10 marca - 9 kwietnia. 

Czytaj też: Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy oświadczenie, ale trzeba się pośpieszyć

Turystyka podczas święta Ramadan

Z pewnością nie jest dobry czas na podróżowanie po krajach muzułmańskich, bowiem na turystów także nakładane są pewne ograniczenia. - Czy Ramadan ma wpływ na podróżowanie? Trochę tak - przyznaje Emilia Łukasiewicz w opublikowanym na Instagramie wideo.

-Turyści dostają ogromną taryfę ulgową, także nie stresuj się, jeśli popełnisz jakiś błąd. Pamiętaj, żeby zwiedzając nie jeść, nie pić, nie palić w miejscach publicznych. Będzie to bardzo źle odebrane. Natomiast w miejscach turystycznych nie ma z tym najmniejszego problemu - tłumaczy. Mieszkanka Jordanii dodaje jednak, że znalezienie otwartej restauracji może być dość trudne, ale otwarte w tym czasie pozostają sklepy i piekarnie. Oprócz tego ciężko złapać taksówkę, a komunikacja miejska może nie jeździć zgodnie z rozkładem.

Co robić podczas Ramadan?

Z drugiej jednak strony podróż podczas Ramadanu pozwala turystom zobaczyć na własne oczy, jak w krajach muzułmańskich to święto naprawdę jest obchodzone. Może być to całkiem ciekawe przeżycie. - Świetnym doświadczeniem będzie z pewnością wizyta na targu. Zobaczymy, co mieszkańcy kupują na wieczorną ucztę, a po zachodzie słońca, kiedy przystępują do jedzenia, zaobserwujemy, jakie posiłki preferują - te kulinarne doświadczenia będziemy mogli przenieść później do własnych domów jako urozmaicenie codziennej kuchni - mówi w rozmowie z WP Turystyka Marzena German z Wakacje.pl.

Źródło: WP Turystyka, Instagram/jordanbyemi
 

Czytaj też: Właśnie się zaczęło. Wyjątkowa oferta Dino na Wielkanoc