Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Podróże samolotem najtańsze w październiku. "Ceny spadły o ponad 30 procent"
Natalia Księżak
Natalia Księżak 11.10.2023 06:38

Podróże samolotem najtańsze w październiku. "Ceny spadły o ponad 30 procent"

samolot październik
K.Zawistowska

Wielu podróżnych wybiera końcówkę lata i początek jesieni na swoje zagraniczne wyjazdy, nie tylko z powodu mniejszych tłumów i upałów, ale również spodziewając się znacznych oszczędności. Z analizy danych wynika jednak, że najtańsze ceny znajdziemy w październiku.  

“Można zaobserwować wyraźne spadki cen na wielu trasach, średnio nawet o 31 proc.” - zauważa Marta Gałuszka, Brand Manager Fru.pl. Gdzie można wybrać się najtaniej?

Loty we wrześniu były droższe niż w wakacje

Stęsknieni podróży urlopowicze szukają okazji cenowych. Dla niektórych wrzesień wydaje się tańszym miesiącem na podróże samolotem. Jednak dane z platformy do rezerwacji biletów lotniczych Fru.pl sugerują, że nie zawsze tak jest. Niektóre kierunki we wrześniu potrafią być nawet droższe niż w okresie wakacyjnym. 

Zwiększone zainteresowanie podróżami, jest jednym z czynników, który wpływa na wzrosty cen biletów. “Niektóre połączenia były nawet droższe niż w sezonie letnim, na przykład lot do Budapesztu średnio o 46 proc., a do Amsterdamu o 14 proc. ”– zauważa Marta Gałuszka, Brand Manager Fru.pl.

Październik to czas na podróżnicze okazje i tanie bilety

Okazuje się, że obecnie dopiero październik to okres, w którym można upolować prawdziwe podróżnicze okazje. Jednocześnie, co równie ważne dla podróżujących, jesienią pogoda nadal sprzyja, zwłaszcza na południu Europy. Podróżni najchętniej wybierają obecnie Rzym, Alicante, Paryż, Londyn i Barcelonę.

Analiza platformy Fru.pl wskazuje, że pod względem finansowym wrzesień to jeszcze przedłużenie sezonu letniego i ceny biletów lotniczych spadły w tym okresie średnio o 9 proc. Dopiero w październiku można zaobserwować wyraźne spadki cen na wielu trasach, średnio nawet o 31 proc. w porównaniu do sezonu wakacyjnego.

Samolotem do europejskich stolic nawet 30% taniej

– Na październik mieliśmy okazję znaleźć bilety z Warszawy do popularnych europejskich stolic, takich jak Paryż, Londyn czy Barcelona, w atrakcyjniejszych cenach niż w okresie letnim (od czerwca do sierpnia). Na przykład lot do Paryża kosztował średnio 445 złotych, co oznacza obniżkę o 51 proc. Za 295 zł mogliśmy kupić bilet na październik do Londynu (spadek o 56 proc.) czy za 785 zł do Barcelony (cena niższa o 29 proc.) – wyjaśnia Gałuszka.

Najlepsze okazje obejmowały między innymi loty do Austrii, np. do Wiednia (268 zł) czy do północnych Włoch – Bolonia (355 zł), gdzie ceny były niższe odpowiednio o 42 proc. i 39 proc. w porównaniu z podróżami w szczycie sezonu. Z Warszawy można było polecieć do stolicy Belgii za średnio 442 zł, co oznacza obniżkę o 34 proc. Podobnie, przelot do Eindhoven w Holandii kosztował 351 zł, co stanowi taki sam procentowy spadek cen.