Turysci.pl > Europa > Podróż do Chorwacji od dawna nie była tak tania. Rewolucja dla zmotoryzowanych
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 27.09.2023 14:23

Podróż do Chorwacji od dawna nie była tak tania. Rewolucja dla zmotoryzowanych

Dubrownik
Fot. Shutterstock/David T London

Chorwacja wciąż cieszy się ogromną popularnością i co roku przyciąga mnóstwo turystów. Polacy chętnie udają się tam samochodami. Ubolewają jednak nad tym, że nawet krótki wyjazd wiążę się z wykupieniem winiety 10-dniowej. Wkrótce to się zmieni.

Od 2024 roku Austria wprowadza zmiany na opłatach drogowych. Będzie można kupić winietę na 24 godziny. 

Winiety w Czechach, Austrii i Słowenii. Ile kosztują?

Obecnie turyści zmierzający do Chorwacji, którzy wybierają przejazd przez autostradę w Austrii, muszą wykupić 10-dniową winietę. Jej koszt to 9,90 euro, czyli ok. 45 zł. Choć ta cena nie wydaje się być wygórowana, to wciąż jest nieadekwatna do krótkich wycieczek. Podróżni, którzy planują wyjazd na jeden lub dwa dni, muszą zapłacić tyle samo co osoby wyjeżdżające na tydzień. W Czechach z kolei ceny winiet są znacznie wyższe, bowiem kosztują 310 koron, czyli ok. 58 zł. Te również są ważne przez 10 dni. W przypadku Słowenii turyści mogą kupić winietę na 7 dni za 16 euro, czyli ok. 74 zł.

Wielu turystów w celu podróży do pobliskiego kraju decydują się pojechać samochodem. Często to właśnie Austria jest dla nich krajem tranzytowym. Jadą przez nią do Chorwacji, ale także do Włoch. Kierowcy ubolewają nad tym, że z tamtejszych autostrad korzystają jedynie kilka godzin, a mimo to muszą wykupować 10-dniową winietę.

24-godzinna winieta w Austrii. Duże ułatwienie dla podróżnych na autostradzie

Z myślą o podróżnych, którzy planują krótkie wyjazdy, Austria wprowadza nowe winiety. Austriacki rząd wychodzi naprzeciw kierowcom tranzytowym i już od 2024 roku mają pojawić się winiety na 24 godziny.

Ceny za winiety 24-godzinne nie będą jednak dużo niższe od obecnych 10-dniowych. Różnica okazuje się znikoma. Podróżni, którzy będą chcieli wykupić taką austriacką winietę, zapłacą 8,60 euro, czyli ok. 39 zł. Podrożeje z kolei winieta ważna przez 10 dni. Jej cena wyniesie 11,50 euro, czyli ok. 53 zł. Możliwa do kupienia będzie również winieta na dwa miesiące za 28,90 euro (ok. 133 zł). Decyzja w sprawie nowych opłat już została podjęta przez austriacki rząd. Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie przez parlament.

Samochodem do Chorwacji

Turyści często decydują się na podróż do Chorwacji samochodem. Pomimo opłat na autostradzie oraz za paliwo, dla wielu to wygodny środek transportu. Sama jazda trwa kilkanaście godzin, co może być męczące, jednak posiadanie na miejscu własnego samochodu daje ogrom możliwości. Można wówczas zaplanować ciekawą objazdówkę po chorwackich rejonach, a także udać się do Włoch np. Wenecji, Werony czy Mediolanu.