Turysci.pl
podróż z walizką lub plecakiem

Fot. unsplash.com/@pecchio

Co jest lepsze na dłuższą podróż, plecak czy walizka? Para podróżników rozwiewa wątpliwości

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Podróż to nie tylko przyjemne zwiedzanie czy wypoczynek na plaży, ale też pakowanie rzeczy. Tu pojawia się dylemat - walizka, czy plecak? Para podróżników zebrała wszystkie "za i przeciw", ułatwiając nam wybór.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co trzeba zabrać na każdą wycieczkę

  • Jakie są zalety i wady plecaka

  • Jakie są zalety i wady walizki

Pakując rzeczy na podróż stajemy przed trudnym wyborem: wygodna walizka na kółkach, solidny plecak, czy torba podróżna, do której zawsze można wcisnąć o jedną rzecz za dużo. Magda i Jacek Zbieraj podzielili się swoim doświadczeniem na temat pakowania na blogu podróżniczym.

W podróż zawsze warto wziąć mały plecak

Wszyscy, którzy liczyli na jednoznaczną odpowiedź, będą zawiedzeni. Pytając o to, czy lepsza jest walizka czy plecak, zawsze usłyszymy „To zależy". Każda podróż jest inna, dlatego sposób pakowania rzeczy trzeba dobrać odpowiednio do sytuacji. 

W zależności od środka lokomocji, miejsca do którego się udajemy, a także czasu trwania naszej wycieczki, powinniśmy wybrać tę opcję, która będzie najwygodniejsza. Nie zawsze trzeba postępować według rad innych - warto polegać na własnym doświadczeniu.

Bez względu na wybór bagażu głównego, warto mieć ze sobą mały plecak turystyczny, w którym schowamy wszystkie najważniejsze rzeczy. Dokumenty, woda, zapasowa bluza czy kurtka zawsze powinny być pod ręką i nie ograniczać nam ruchów, tak jak np. torebka.

Duży plecak: zalety i wady

Plecak turystyczny

Fot. Plecak turystyczny/ unsplash.com/ S&B Vonlanthen

Niewątpliwą zaletą dużych plecaków turystycznych jest to, że ma się wolne ręce i można przemierzać drogi o nawierzchni, po której nie pociągnęlibyśmy walizki. Chodzenie po schodach nie wymaga unoszenia ciężkiego bagażu do góry, a wsiadając do komunikacji publicznej nie musimy się martwić o „odjeżdżający" bagaż.

Do plecaka o wiele łatwiej spakować rzeczy o nietypowych wymiarach, nie ogranicza nas sztywna rama walizki. Niestety przy układaniu wszystkiego trzeba liczyć się z tym, że rzeczy spakowane na samo dno będzie trudno wyjąć bez zdjęcia wszystkiego, co na nich leży. W dodatku mogą się pognieść.

Największą wadą plecaków jest to, że w przypadku dużej ilości rzeczy, będzie on bardzo ciężki. Bagaż na plecach, który nie do końca możemy kontrolować, jest też łatwym łupem dla kieszonkowców. Kolejną ważną kwestią jest to, że przy przewożeniu delikatnych rzeczy mogą się uszkodzić, podobnie jak elementy plecaka, zwłaszcza jeśli będzie on naszym bagażem rejestrowanym.

Walizka: zalety i wady

walizka

Fot. Duża walizka/ unsplash.com/ Robert Gomez

Walizka to o wiele wygodniejsza opcja, jeśli wiemy, że będziemy poruszać się po równych powierzchniach, gdzie kółka nie natrafią na wiele przeszkód. Nie trzeba jej rozpakowywać w całości, ponieważ po otwarciu mamy dostęp do wszystkiego. Samo pakowanie również jest łatwiejsze, a ubranie nie gniotą się aż tak bardzo.

Na dużą walizkę nie powinien porwać się żaden złodziej, bo przeniesienie jej jest dużym wysiłkiem, a ciągnięcie po chodniku wywołuje hałas, który nas zaalarmuje. Niestety ten sam wysiłek musimy włożyć w noszenie jej po schodach czy po nierównym terenie. W takich momentach wiele osób żałuje, że nie zabrało ze sobą plecaka.

Sztywna walizka nie pozwoli nam na spakowanie rzeczy, które są odrobinę za długie. Z takim bagażem będzie nam trudniej wsiąść do komunikacji zbiorowej, nie mówiąc już o podbiegnięciu do autobusu, który za chwilę odjedzie. W dodatku zawsze będziemy mieli zajętą rękę.

Trudno jednoznacznie wskazać, czy lepszy jest plecak, czy walizka. Jeśli jedziemy na wczasy do hotelu i nie mamy w planach wycieczki objazdowej, warto zabrać walizkę, której nie trzeba będzie nigdzie nosić. Jeśli jedziemy na wyprawę, a nocleg planujemy w kilku miejscach, plecak sprawi mniej kłopotu i będzie nam łatwiej się przemieszczać.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: zbierajsie.pl

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >

Na topie

Pola pojechała do Rzymu z koleżanką z pracy. Wakacji nie będzie wspominać dobrze

Czytaj więcej >