Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > "Podatek od powietrza". Turyści zapłacą nawet za 5 minut pobytu
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 10.02.2024 19:24

"Podatek od powietrza". Turyści zapłacą nawet za 5 minut pobytu

Wyspa Uznam
Fot. ricok-shutterstock

"Podatek od powietrza" na pewnej wyspie to ważna informacja dla turystów, którzy planują tam wypoczynek. Nawet krótki spacer może skutkować koniecznością uiszczenia opłaty.

Polacy często zapominają o zasadach obowiązujących na tej wyspie, co może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek podczas podróży. Ważne jest, aby być świadomym opłat i przepisów panujących na miejscu.
 

Turyści muszą zapłacić nawet za kilka kroków

Na wyspie Uznam, gdy przekroczysz granicę z Niemcami, musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku. Wystarczy kilka kroków, by znaleźć się na terenie powiatu Vorpommern-Greifswald w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie, gdzie wymagana jest opłata. Chociaż większość wyspy, aż 445 km2, znajduje się po niemieckiej stronie, a Polska posiada jedynie 72 km2, granica między nimi jest niezauważalna, co łatwo może zostać przeoczone.

Turyści z Polski, którzy odwiedzają wyspę Uznam, często organizują wycieczki rowerowe lub spacery. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że opłata klimatyczna dotyczy nie tylko gości hotelowych, ale również wszystkich, którzy przebywają na wyspie przez krótki czas.

Podatek na wyspie Uznam

Podatek płaci się na wejściu do kurortów Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin na wyspie Uznam. Opłata dzienna wynosi 3,90 euro dla dorosłych oraz 2,10 euro dla dzieci w wieku od 6 do 17 lat.

Bez względu na czas pobytu, czy to kilka godzin czy minut, opłata pozostaje taka sama. Ta zasada może być zaskakująca, ponieważ w Polsce opłatę tę ponosimy tylko w przypadku zakwaterowania w hotelu lub pensjonacie. 

Uzdrowisko i naturalne atrakcje na wyspie Uznam

Warto odwiedzić wyspę Uznam, pomimo obowiązującego podatku dla turystów, gdyż jest to miejsce piękne, atrakcyjne i warte uwagi. Oprócz malowniczego morza, zobaczymy tam również zielone lasy, które zapewniają atmosferę spokoju. Dodatkowo, wyspa oferuje uzdrowiska z wyjątkowo czystym powietrzem.

Turyści nazywają ten podatek "podatkiem od powietrza", ponieważ to głównie czyste i zdrowe powietrze jest główną atrakcją wyspy Uznam. Miejsce ma bogatą kulturową tradycję, będąc miejscem wypoczynku członków rodzin królewskich. Po stronie niemieckiej, imponujące są urwiska i jeziora, takie jak Kölpinsee czy Wolgastsee. Te naturalne atrakcje otoczone są lasami, a niektóre z jezior pozwalają nawet na kąpiele. Infrastruktura na wyspie jest idealnie dostosowana zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce do zwiedzania i relaksu.

Źródło: podroze.wprost.pl

Tagi: Turystyka