Turysci.pl

Fot. wikimedia.commons/ Thomas Schoch/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Kobiety o najdłuższych szyjach na świecie. Plemię Padaung od lat jest tematem dyskusji

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O zwyczajach plemienia Padaung

  • Skąd wzięła się tradycja wydłużania szyi

  • Jak wygląda zwiedzanie wioski

Kobiety z plemienia Padaung stały się niestety atrakcją turystyczną, która promuje Tajlandię. Chociaż „oglądanie innych ludzi" w ramach wycieczki brzmi okropnie, jest to niestety popularny punkt w turystycznym rozkładzie jazdy.

Plemię Padaung stało się znane dzięki egzotycznej tradycji

Plemię Padaung należy do tybetańsko-birmańskiej mniejszości etnicznej Karenów. Wyróżnia się tradycją, która odmieniła nie tylko wygląd, ale i życie kobiet. 5-letnie dziewczynki otrzymują swoje pierwsze mosiężne pierścienie, które noszą na szyjach już do końca życia.

Kareni, którzy uciekli z Birmy, osiedlili się na północnych krańcach Tajlandii. Rząd tego kraju chętnie ich przyjął, gdy zobaczył w egzotycznym wyglądzie kobiet szansę na przyciągnięcie turystów. 

Plemię Padaung osiedliło się w kilku wioskach, które dziś są określane przez niektórych jako „ludzkie zoo". Wszystko przez sposób, w jaki odbywa się zwiedzanie. Turyści płacą za wejście, a później mogą do woli przyglądać się mieszkańcom, robić im zdjęcia i zaglądać do domów. Proceder ten wywołuje oburzenie w wielu krajach. 

Ciężkie zwoje noszą od dziecka

Dziewczęta zaczynają nosić pierścienie, gdy mają około 5 lat. Z biegiem lat drut jest wymieniany na dłuższy, by tworzył więcej zwojów. Ciężar mosiądzu spycha obojczyk w dół i ściska klatkę piersiową. Sama szyja nie jest wydłużona, lecz można odnieść takie wrażenie przez deformację obojczyka.

undefined
fot. Pixabay/ Padaung

Antropolodzy postawili hipotezę, że pierścienie chronią kobiety przed niewolnictwem, czyniąc je mniej atrakcyjnymi dla innych plemion. Wysunięto również teorię, że obręcze wynikają z chęci wyglądania atrakcyjniej, poprzez wyolbrzymienie dymorfizmu płciowego, ponieważ kobiety mają smuklejsze szyje niż mężczyźni. Niektórzy są zdania, że ozdoba na szyi daje kobietom podobieństwo do smoka, ważnej postaci w folklorze Padaung.

Kobiety są zdania, że mosiężne obręcze stanowią ważny element, podkreślający ich piękno. Nie sprzeciwiają się tradycji, lecz przekazują ją następnym pokoleniom, ponieważ to symbol ich tożsamości kulturowej.

Deformacje, którym ulegają ciała członkiń plemienia sprawiają, że zdejmowanie obręczy jest dla nich bardzo nieprzyjemne i wiąże się z ryzykiem urazów. Mięśnie szyi są osłabione i bez wsparcia z zewnątrz trudno im utrzymać głowę. Kobiety, które zdecydowały się na zdjęcie obręczy po wielu latach ich noszenia, mają trwałe przebarwienia na skórze. Po kilku dniach przestawały odczuwać dyskomfort, więc nigdy nie chcą wrócić do niewygodnej ozdoby.

Turystyka to ich sposób na życie

Za wejście do wioski płaci się 300 batów, czyli niecałe 40 złotych. Przewodnik opowiada o zwyczajach plemienia i pokazuje zdjęcia kobiet bez obręczy czy w czasie snu. Turyści mają możliwość kupienia pamiątek i zrobienia sobie zdjęć z uśmiechniętymi mieszkankami.

Plemię Padaung do dziś zajmuje się rolnictwem, jednak to turystyka zapewnia im największy dochód. To właśnie z tego powodu nadal kultywują niewygodną i szkodliwą dla zdrowia tradycję oraz pozwalają obcym na zaglądanie do swoich domów. Będąc w takiej wiosce warto kupić wykonaną ręcznie pamiątkę, by zasilić budżet mieszkańców, a także okazać im szacunek, chociażby przez zapytanie o możliwość zrobienia im zdjęcia.

undefined
fot. Pixabay/ Anajim

Tajlandia ma wiele do zaoferowania. Warto odwiedzić m.in. ogród Suan Nong Nooch , który jest uznawany za najpiękniejszy na świecie. Nocleg w dżungli pośród słoni oraz niezapomniane przeżycia zapewni Anantara Golden Triangle Elephant Camp & Resort.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Wikipedia

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Wielka katastrofa kolejowa. Ranne są setki osób. Trwa akcja ratunkowa
Czytaj więcej >

Świat

Celnikom "zaparło dech w piersiach", kiedy zobaczyli to na prześwietleniu. Nigdy nie pakuj tego do bagażu podręcznego
Czytaj więcej >

Świat

Wakacje all inclusive zmieniły się w horror. Wyjazd zrujnował "czarny cień" przechodzący przez pokój
Czytaj więcej >

Świat

Pod żadnym pozorem nie bierz tego do Egiptu. Złamanie zakazu grozi więzieniem
Czytaj więcej >

Świat

Przerażające nagranie z Mount Everestu. Sherpa nie wytrzymał i pokazał całą prawdę
Czytaj więcej >

Świat

Workation lotem błyskawicy stało się podróżniczym hitem. W tych miejscach jest to wyjątkowo wygodne
Czytaj więcej >
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Świat

Świat

Marlena Kaczmarek

Płonie wschodnia część Kanady. Dym z pożarów dotarł już do USA
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Fatalna awaria podczas lotu. Zamiast na słonecznym wybrzeżu, samolot wylądował w Rosji
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Zaatakowała pracownika linii lotniczej. Pasażerka trafiła do więzienia
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Nawet 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej nie śmiecić
Czytaj więcej >
Świat

Marlena Kaczmarek

Katastrofa kolejowa w Indiach. Zginęło ponad 300 osób
Czytaj więcej >
Świat

Marlena Kaczmarek

Znamy najmniej turystyczne kraje świata. Niewiele osób miało okazję je odwiedzić
Czytaj więcej >