Turysci.pl
plaże na helu

fot. facebook.com/ Fundacja Nasza Ziemia

Na półwyspie helskim tylko w weekend zebrano niemal tonę odpadów. Co myślicie o karach za śmiecenie na plażach?

21 Września 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Plaża jest miejscem, na którym turyści zostawiają tony śmieci. Chociaż akcje sprzątania przynoszą ogromną ulgę środowisku, wiele osób wciąż nie może nauczyć się, żeby nie śmiecić. Co myślicie o zwiększeniu kar za pozostawianie odpadów

Plaża jest wspólnym dobrem nas wszystkich, co nie oznacza wcale, że należy do nikogo. Każdy w równym stopniu powinien dbać o naturalne środowisko, przynajmniej nie pozostawiając po sobie śmieci. Podczas akcji sprzątania plaż na Półwyspie Helskim zebrano 918 kg śmieci, w tym odpadów z tworzyw sztucznych.

Plaża na Helu z toną śmieci

Wrześniowe sprzątanie helskiej plaży było finałem wspólnej akcji zorganizowanej przez firmy Procter & Gamble, Lidl Polska i Fundację Nasza Ziemia. Akcja terenowa „Polskie plaże bez plastiku” trwała dwa dni, jednak było to zwieńczenie promocji przeprowadzonej w sklepach Lidl Polska pomiędzy 17 a 30 sierpnia. Część dochodu ze sprzedaży produktów Procter & Gamble została przeznaczona właśnie na oczyszczenie plaż na półwyspie.

– Nie tylko chcemy żyć w czystym, pięknym otoczeniu, ale także chcemy zostawić Ziemię w lepszym stanie, niż jest ona dzisiaj, przyszłym pokoleniom – komentuje Małgorzata Mejer, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.

Śmieci zbierali wolontariusze Fundacji Nasza Ziemia oraz mieszkańcy miejscowości na Półwyspie Helskim. Podczas wydarzenia zwracano również uwagę na przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. Gościem specjalnym była Kierowniczka Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu - dr Iwona Pawliczka Vel Pawlik. Specjalistka opowiedziała o zagrożeniach związanych z plastikowymi odpadami w morzach i oceanach.

- Plastikowe śmieci, które trafiają do środowiska naturalnego, w tym do morza, są ogromnym problemem - przede wszystkim dla zwierząt, które żyją w tym środowisku, stanowiąc dla nich śmiertelne pułapki. Są też źródłem kolejnego zanieczyszczenia, jakim jest mikroplastik, dużo groźniejszy i dużo bardziej podstępny, bo dostaje się do układu pokarmowego od najmniejszych do największych organizmów, w tym do naszych organizmów – mówi dr Iwona Pawliczka Vel Pawlik.

Łącznie wolontariuszom udało się zebrać prawie tonę odpadów z plaż i sąsiadujących z nimi terenów we Władysławowie, Jastarni oraz w Helu. W akcje zaangażowano między innymi nauczycieli i uczniów okolicznych szkół, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, harcerzy oraz samorządowców.

- W trakcie dwudniowej akcji na półwyspie helskim zebraliśmy prawie tonę odpadów - dokładnie 918 kilogramów. Pierwszego dnia we Władysławowie i Jastarni były to 533 kilogramy, dziś w Helu – 385 kilogramów – podsumowuje przedsięwzięcie Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia.

Źródło: WP

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >