plaża w BangladeszuFot. wikimedia.commons/Arjit Chowdhury/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Plaża, na której turyści nie są mile widziani. Skrywa brutalną tajemnicę

Plaża kojarzy się z miłym wypoczynkiem w pięknych okolicznościach przyrody, jednak są na świecie miejsca, gdzie żaden turysta nie ma wstępu. Odstrasza nie tylko brzydka zabudowa i intensywne użytkowanie, ale tez śmiertelne niebezpieczeństwo czyhające na każdym kroku.

Plaża w Bangladeszu na wielu odcinkach jest piękna. Drobny piasek, palmy i ciepła woda to turystyczny raj. Niestety jest jedno miejsce owiane złą sławą, to którego nie mają wstępu osoby spoza kręgu pracowników złomowiska. Cmentarz statków nie tylko wygląda przerażająco, ale jest także śmiertelnie niebezpieczny ze względu na toksyczne substancje i walące się konstrukcje.

Przyszedł pod szkołę i wyciągnął broń. Uczeń w krytycznym stanie. Tragiczne wieści z zagranicyPrzyszedł pod szkołę i wyciągnął broń. Uczeń w krytycznym stanie. Tragiczne wieści z zagranicyCzytaj dalej

Plaża pełna złomu

Na plaży w Chittagong każdego roku 150 tys. pracowników rozkłada na czynniki pierwsze ogromne tankowce. Stalowe olbrzymy znikają w ciągu kilku tygodni, a jedyne co po nich zostaje, to toksyczne substancje spływające do oceanu. Nie tylko woda jest nimi przesiąknięta, ale też gleba, na której nic już nie urośnie. Statki przewożące ropę lub inne paliwa pełne są niebezpiecznych materiałów, które szkodzą ludziom, zwierzętom i całemu środowisku.

Złomowisko statków mozna bez trudu dostrzec nawet z wysokości kilku tysięcy metrów. Na 13-kilometrowym odcinku wybrzeża zwykle spoczywa ponad 100 statków. Przypominają martwe wieloryby osiadłe na mieliźnie. Niemal każdego dnia dołącza do nich kolejny bezużyteczny już stalowy kolos, z którego pracownicy postarają się wyciągnąć każdy cenny element. Przeciętny statek przy długości ok. 350 m waży 15 tys. ton.

Ludzie i zwierzęta umierają przez tokstczne substancje

Podczas rozbierania jednego tankowca uwalnia się nawet 100 ton bardzo toksycznych chemikaliów i metali. Do gleby i morza trafiają m.in. kadm, arsen, polichlorowane bifenyle, cynk oraz średnio 7,5 tony azbestu i tysiące litrów ropy. Zdjęcia satelitarne pokazują, jak wypływająca z wraków rdzawa ciecz zabarwia morską wodę. W tej okolicy kąpiel moglibyśmy przypłacić ciężką chorobą. Podwyższone stężenie szkodliwych związków zauważyli biolodzy badający skorupiaki i ryby. Krajobraz tego miejsca ukazano w programie National Geographic, którego zwiastun jest dostępny na YouTube.

Dzisiaj grzeje: 1. Anna Mucha tym razem przesadziła? Jej wdzięki zasłaniały tylko "kaczuszki"
2. "Dzień dobry TVN" nagle wprowadziło wielkie zmiany. Wiemy, co wydarzyło się za kulisami

Pracownicy złomowiska narażają życie i zdrowie za marne grosze. Za dzień pracy, trwający nawet 14 godzin, otrzymują równowartość ok. 10 zł. Ciężko pracujący ludzie nie mają ani odzieży ochronnej, ani sprzętu ułatwiającego to trudne zadanie. Młotami i palnikami spawalniczymi odrywają kolejne elementy ryzykując, że któryś z nich śmiertelnie ich zrani. Zdarzają się nawet przypadki pogrzebania żywcem przez spadające fragmenty statków. Każdego miesiąca umiera 1 do 3 pracowników, którzy dobrze znają ryzyko. Niewielu z nich przekroczy 40 rok życia.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mały kotek bawił się na schodach. Wtem zjawił się owczarek niemiecki i chwycił go w zęby
  2. Smażone mięso jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń
  3. Nagły atak na plaży w Międzyzdrojach. Wyciekło nagranie, co za sceny
  4. Skrzynecka wrzuciła zdjęcie z wakacji. Kim jest tajemnicza osoba obok gwiazdy? Kto był z nimi?
  5. TVN pilnie alarmuje. Żywioł uderzy w Polskę, ostrzeżenia 1. stopnia
  6. Husky rzucił się na kobietę w samym bikini. Plażowicze nie mogli oderwać wzroku, jest wideo

Źródło: Interia

Następny artykuł