Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie
Natalia Księżak
Natalia Księżak 02.06.2023 13:05

Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie

Kosowo
Fot.Pixabay

Nie gasną protesty i demonstracje na południu Europy. Chodzi o starcia między Serbami i siłami pokojowymi NATO w Kosowie. W związku z tym konfliktem MSZ wydało ważne ogłoszenie dla Polaków.

Wielu z nas z pewnością planuje właśnie wakacyjny wypoczynek za granicą. Jedną z ulubionych, letnich destynacji polskich turystów są słoneczne Bałkany. Warto jednak pamiętać, że nie każde popularne miejsce jest w pełni bezpieczne.

Ministerstwo zaleca unikanie podróży

Od kliku dni w Kosowie, a w szczególności w północnej części kraju, utrzymuje się bardzo napięta sytuacja. Manifestacje ludności serbskiej przerodziły się w starcia z użyciem gazu łzawiącego i granatów hukowych. Ranni zostali żołnierze międzynarodowych sił pokojowych KFOR, którzy ochraniali budynki rządowe.

W związku z tym polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało właśnie ważny komunikat, w którym odradza wyjazdy do Kosowa. Turyści powinni unikać szczególnie regionu Mitrowica na północy kraju

Protesty w Kosowie nie gasną

Ostrzeżenia MSZ i prośbę o zachowanie szczególnej ostrożności warto potraktować poważnie. Jeśli dojdzie do eskalacji konfliktu, istnieje możliwość, że służby nie będą w stanie pomóc turystom w tym kraju.

Przypomnijmy, że napięcie w regionie wzrosło po tym, jak po zbojkotowanych przez Serbów wyborach, na stanowiska związane z lokalną władzą wybrani zostali rdzenni Albańczycy.

NATO wysyła wojsko do Kosowa

W związku z tymi wydarzeniami Sojusz Północnoatlantycki zadecydował o skierowaniu do Kosowa Rezerwy Operacyjnej, która ma pomóc w przywróceniu bezpieczeństwa w kraju.

Warto wspomnieć, że w Kosowie sytuację pomagają ustabilizować także Polacy - żołnierze Wojska Polskiego w ramach PKW Kosowo oraz polscy policjanci w ramach misji EULEX Kosovo.