Turysci.pl
Paszport koronawirusowy w Izraelu

Fot. pixabay.com/ RJA1988

Zielone paszporty dla osób zaszczepionych na Covid-19. Izrael wprowadza nowe rozwiązania

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Zielony paszport dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi to najnowszy pomysł władz Izraela. Bez niego nie będzie można wejść do restauracji, kina czy hotelu. W ten sposób chcą nakłonić obywateli do szczepień i szybciej wyjść z kryz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać zielony paszport

  • O postępie w szczepieniach

  • Do czego upoważnia dokument

Już niedługo wejdzie do użytku zielony paszport, który umożliwi obywatelom Izraela powrót do normalności sprzed pandemii. Nowy dokument ma gwarantować „przywileje", które dawniej były codziennością, dostępną dla każdego.

Wielka akcja szczepień

Ministerstwo zdrowia Izraela zdradziło szczegóły dotyczące wprowadzenia zielonych paszportów dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. W tej chwili trwa podawanie preparatu obywatelom powyżej 50. roku życia.

Od 19 grudnia udało się zaszczepić w tym państwie ponad 2 mln z 9,3 mln mieszkańców. Izrael chce się znaleźć w czołówce państw, które zaszczepią większość obywateli. Przewiduje się, że w marcu liczba osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców będzie bliska 6 mln.

Fot. Szczepienia w Izraelu/ Gil Cohen Magen/Xinhua News/East News

Zanim pojawią się paszporty, musi skończyć się lockdown, który został wprowadzony 27 grudnia. Na razie obostrzenia obowiązują do 21 stycznia, lecz rząd już zapowiedział, że prawdopodobnie zostaną przedłużone, ze względu na ostatnie rekordy zakażeń.

Dokument dla zaszczepionych

Zielony paszport koronawirusowy będą mogły otrzymać osoby, które przyjęły dwie dawki preparatu, tydzień po drugim szczepieniu. Dokument ma być ważny przez 6 miesięcy.

Tymczasowy paszport koronawirusowy otrzymają osoby, które uzyskają negatywny wynik testu. Będzie ważny przez 72 godziny i może ułatwić podróżowanie. To opcja dla tych, którzy nie zdążą się zaszczepić, lub nie mogą przyjąć preparatu.

Potwierdzenie przyjęcia dwóch dawek szczepionki mieszkańcy Izraela będą mogli pobrać z rządowej strony zarówno w języku hebrajskim jak i angielskim. Będzie ono honorowane za granicą.

Bez paszportu ani rusz

Paszport dla zaszczepionych to nie tylko możliwość podróżowania, ale też powrót do względnej normalności. Różnego rodzaju obiekty usługowe zostaną otwarte, ale będą wymagać nowego dokumentu przed wejściem.

Na liście benefitów znajdują się: możliwość chodzenia na basen, do kina, restauracji, centrów handlowych i korzystania z hoteli, a także możliwość udziału w imprezach kulturalnych i sportowych. Osoby zaszczepione będą też zwolnione z obowiązku kwarantanny i ograniczeń w ruchu w czasie lockdownu.

Paszport nie będzie wymagany w szkołach, zakładach pracy, sklepach ulicznych, komunikacji miejskiej i miejscach modlitwy. Ciekawe, czy w Polsce podobny pomysł miałby społeczną akceptację? 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >