Turysci.pl
Park Mużakowski

Fot. flickr.com/ steffen 100/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

W Polsce znajduje się większa część międzynarodowego parku. "Obraz malowany za pomocą roślin"

5 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Park z początków XIX wieku został założony przez księcia, który pragnął utworzyć w swojej posiadłości ogród na wzór wielu innych, które widział w czasie swoich podróży. Pomogli mu w tym mieszkańcy okolicy.

Park Mużakowski rozciąga się po obu stronach rzeki Nysa Łużycka, a tym samym po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. To największy park w stylu angielskim na terenie Polski. W pobliżu znajduje się polska miejscowość Łęknica, a po niemieckiej stronie Mużaków, od którego pochodzi nazwa. Całkowity obszar parku to 728 hektarów, z czego 552 leży w granicach naszego kraju.

Park Mużakowski upiększało wiele osób

Założycielem parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który wiele podróżował. Zachwyciły go parki krajobrazowe w Anglii, więc gdy odziedziczył po ojcu posiadłość w Muskau (Mużaków), postanowił utworzyc tam swoje niezwykłe dzieło. W 1815 r. Pückler wydał list otwarty do mieszkańców Muskau, w którym prosił o pomoc w zakładaniu parku przypałacowego w stylu angielskim. Przez kolejnych 30 lat przemodelowano teren, wybudowano mosty przez Nysę, nasadzono tysiące drzew i krzewów, a całość świetnie komponuje się z doliną rzeki.

Prace w ogromnym parku oraz kolejne podróże wyczerpały możliwości finansowe księcia, więc sprzedał posiadłość. Kupił go książę Fryderyk Niderlandzki, który kontynuował prace związane z tworzeniem parku. Część budynków została przebudowana, a we wschodniej części parku powstało arboretum, w którym znajduje się prawie 3000 gatunków roślin drzewiastych i krzewiastych. Prace trwały aż do śmierci Fryderyka, lecz park nadal pozostawał nieukończony.

12 polski obiekt na liście UNESCO

Pod koniec XIX wieku przejęła go rodzina von Arnim, która kontynuowała dzieło poprzedników, lecz w 1945 r. została wysiedlona z Muskau. Wojna zniszczyła wiele budynków, zostały wysadzone mosty łączące oba brzegi Nysy Łużyckiej. Na początku XXI wieku odbudowano dwa z nich: Most Podwójny i Most Angielski oraz poddano renowacji Most Arkadowy. 2 lipca Park Mużakowski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (obiekty znów sa otwarte, o czym pisaliśmy tutaj). Piękne zdjęcia udostępniła użytkowniczka Instagrama barbarabiskup.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

źródło: Onet

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >