Turysci.pl
Pamiątki mogą być źrodłem niemałych problemów.

Fot. Pixabay.com/ Kasjan Farbisz

Niewiarygodna lista pamiątek, których nie wolno przywozić do kraju. Przewóz niektórych rzeczy grozi zatrzymaniem na granicy

11 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Pamiątki niekiedy mogą być przyczyną dużych problemów. Warto wiedzieć, czego nie należy przywozić z wakacji.

Pamiątki są stałym punktem wakacyjnych wojaży, więc warto zadbać o to, aby kupowane upominki były też legalnie transportowane. Czasami niewiedza turystów jest źródłem ogromnych problemów. Dobrze wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach. Okazuje się, że pamiątki to nie jest tak oczywisty temat dla władz niektórych krajów.

Pamiątki z Turcji, sztuka z Rosji

Kraj znany i lubiany wśród Polaków, czyli Turcja. To tutaj turyści zakochani w oriencie mają okazję do prawdziwych łupów. Miejscowe pamiątki kuszą różnorodnością i oryginalnymi zdobieniami. Jednak warto być czujnym. Szczególnie osoby, które cenią sobie przysłowiowe starocie, powinny wiedzieć, że według prawa tureckiego, nawet 100-letnie dywany są uznawane za antyk. Fakt ten wiąże się z wymogiem posiadania specjalnego zaświadczenia na wywóz. Podobnie jest też w Rosji.

Tutaj restrykcje są jeszcze bardziej szczegółowe. Pamiątka będzie uznana za dzieło sztuki (np. obraz, popiersie, a nawet pocztówka) jeśli ma więcej niż 50 lat. Wtedy też automatycznie staje się antykiem, co wymaga rejestracji przy wywozie. Warto już u sprzedawcy zapytać, czy pamiątki są po prostu postarzane, czy faktycznie mają pewną wartość. Jeśli turysta ma do czynienia z tym drugim scenariuszem, powinien domagać się adekwatnego certyfikatu jeszcze w sklepie. Jeśli jednak kogoś nie interesuje sztuka, a ma słabość do miejscowych kulinariów, warto wiedzieć, że z Rosji nie można wywieźć więcej niż 250 gram kawioru z ryb jesiotrowatych.

Pamiątki nie opuszczą kontynentu

Co ciekawe, pamiątki z Tajlandii kojarzą się najpewniej z niewielkimi posążkami Buddy. I faktycznie, jest to najpopularniejszy upominek z tej części Azji - najpopularniejszy, i obłożony największą liczbą przepisów. Obcokrajowcy mają zakaz wywozu posążków i wizerunków Buddy. Wyjątkiem są małe figurki sprzedawane na straganach. Turysta może też wywieźć wszelkiego rodzaju amulety. Należy uważać jednak z gablotami zasuszonych motyli. Powtykane najczęściej na szpilki żyjątka nie mogą zostać zabrane np. z terenu Papui-Nowej Gwinei. Podobnie jest z muszlami. Dla przykładu, na Kubie pamiątki zbierane na plażach są objęte ścisłym zakazem wywozu (podobnie jak słynne cygara - turyści nie wezmą ze sobą więcej, niż 50 sztuk).

Pamiątki dla turystów są często punktem zapalnym podczas każdych wakacji, więc warto zachować zdrowy rozsądek. Wyroby ze skóry aligatora? Będzie problem w Australii. Pamiątki pochodzenia zwierzęcego? Cała Afryka strzeże miejscowych gatunków. Marihuana (na terenie Holandii) czy liście koki (w Ameryce Południowej). Na miejscu - jak najbardziej, ale jako pamiątki nie sprawdzą się już na etapie wejścia na lotnisko. O szczegółach prawnych niuansów można przeczytać na stronie Ministerstwa Środowiska oraz w serwisie MSZ-u. Warto się pospieszyć, bo już wkrótce granice będą częściowo otwarte

  1. Walka stulecia potwierdzona. Na ten pojedynek kibice czekali od dawna

  2. Dzieje się teraz, naprawdę. Konflikt na granicy polsko-czeskiej, żołnierze zaanektowali kapliczkę

  3. Żółty alert dla części Polski. IMGW alarmuje, może być niebezpiecznie

  4. Wyszli na plażę w Polsce. Zobaczyli scenę, w którą aż trudno uwierzyć [film]

  5. Druzgocące słowa Papieża Franciszka. Nie zostawił suchej nitki

  6. Dziecko w strasznym stanie trafiło do szpitala. 2-latka pogryzł pies

Źródło: podróże.se.pl

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >