Pamiątki mogą być źrodłem niemałych problemów.Fot. Pixabay.com/ Kasjan Farbisz

Niewiarygodna lista pamiątek, których nie wolno przywozić do kraju. Przewóz niektórych rzeczy grozi zatrzymaniem na granicy

Pamiątki niekiedy mogą być przyczyną dużych problemów. Warto wiedzieć, czego nie należy przywozić z wakacji.

Pamiątki są stałym punktem wakacyjnych wojaży, więc warto zadbać o to, aby kupowane upominki były też legalnie transportowane. Czasami niewiedza turystów jest źródłem ogromnych problemów. Dobrze wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach. Okazuje się, że pamiątki to nie jest tak oczywisty temat dla władz niektórych krajów.

Pamiątki z Turcji, sztuka z Rosji

Kraj znany i lubiany wśród Polaków, czyli Turcja. To tutaj turyści zakochani w oriencie mają okazję do prawdziwych łupów. Miejscowe pamiątki kuszą różnorodnością i oryginalnymi zdobieniami. Jednak warto być czujnym. Szczególnie osoby, które cenią sobie przysłowiowe starocie, powinny wiedzieć, że według prawa tureckiego, nawet 100-letnie dywany są uznawane za antyk. Fakt ten wiąże się z wymogiem posiadania specjalnego zaświadczenia na wywóz. Podobnie jest też w Rosji.

Tutaj restrykcje są jeszcze bardziej szczegółowe. Pamiątka będzie uznana za dzieło sztuki (np. obraz, popiersie, a nawet pocztówka) jeśli ma więcej niż 50 lat. Wtedy też automatycznie staje się antykiem, co wymaga rejestracji przy wywozie. Warto już u sprzedawcy zapytać, czy pamiątki są po prostu postarzane, czy faktycznie mają pewną wartość. Jeśli turysta ma do czynienia z tym drugim scenariuszem, powinien domagać się adekwatnego certyfikatu jeszcze w sklepie. Jeśli jednak kogoś nie interesuje sztuka, a ma słabość do miejscowych kulinariów, warto wiedzieć, że z Rosji nie można wywieźć więcej niż 250 gram kawioru z ryb jesiotrowatych.

Pamiątki nie opuszczą kontynentu

Co ciekawe, pamiątki z Tajlandii kojarzą się najpewniej z niewielkimi posążkami Buddy. I faktycznie, jest to najpopularniejszy upominek z tej części Azji - najpopularniejszy, i obłożony największą liczbą przepisów. Obcokrajowcy mają zakaz wywozu posążków i wizerunków Buddy. Wyjątkiem są małe figurki sprzedawane na straganach. Turysta może też wywieźć wszelkiego rodzaju amulety. Należy uważać jednak z gablotami zasuszonych motyli. Powtykane najczęściej na szpilki żyjątka nie mogą zostać zabrane np. z terenu Papui-Nowej Gwinei. Podobnie jest z muszlami. Dla przykładu, na Kubie pamiątki zbierane na plażach są objęte ścisłym zakazem wywozu (podobnie jak słynne cygara - turyści nie wezmą ze sobą więcej, niż 50 sztuk).

Pamiątki dla turystów są często punktem zapalnym podczas każdych wakacji, więc warto zachować zdrowy rozsądek. Wyroby ze skóry aligatora? Będzie problem w Australii. Pamiątki pochodzenia zwierzęcego? Cała Afryka strzeże miejscowych gatunków. Marihuana (na terenie Holandii) czy liście koki (w Ameryce Południowej). Na miejscu - jak najbardziej, ale jako pamiątki nie sprawdzą się już na etapie wejścia na lotnisko. O szczegółach prawnych niuansów można przeczytać na stronie Ministerstwa Środowiska oraz w serwisie MSZ-u. Warto się pospieszyć, bo już wkrótce granice będą częściowo otwarte.

  1. Walka stulecia potwierdzona. Na ten pojedynek kibice czekali od dawna
  2. Dzieje się teraz, naprawdę. Konflikt na granicy polsko-czeskiej, żołnierze zaanektowali kapliczkę
  3. Żółty alert dla części Polski. IMGW alarmuje, może być niebezpiecznie
  4. Wyszli na plażę w Polsce. Zobaczyli scenę, w którą aż trudno uwierzyć [film]
  5. Druzgocące słowa Papieża Franciszka. Nie zostawił suchej nitki
  6. Dziecko w strasznym stanie trafiło do szpitala. 2-latka pogryzł pies

Źródło: podróże.se.pl

Następny artykuł