Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Ograniczenia w podróżowaniu tylko w dwóch przypadkach? Są nowe badania. Ujawnili zaskakujące wyniki
Adrian Rybak
Adrian Rybak 09.12.2020 08:23

Ograniczenia w podróżowaniu tylko w dwóch przypadkach? Są nowe badania. Ujawnili zaskakujące wyniki

Ograniczenia w podróżach
fot. pixabay/biblioteka publiczna

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto zajął się przeprowadzeniem badania

  • w jaki sposób zostało wykonane

  • jakie wnioski pojawiły się po analizie

Ograniczenia w podróżowaniu sprawiły wiele trudności w tym roku. Było to także uderzenie w branżę turystyczną, która musi zmagać się z kryzysem. Pojawia się więc pytanie - czy obostrzenia są nieuniknione w celu zapewnienia bezpiecznej podróży? Sprawdzili to specjaliści.

Czy ograniczenia w podróżach są potrzebne?

Badania przeprowadził zespół kierowany przez prof. Marka Jita z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Ustalenia pokazują, gdzie ograniczenia w podróżowaniu będą miały duży wpływ na spowolnienie lokalnej transmisji, a gdzie będzie on niewielki.

W celu uzyskania dobrych wyników autorzy wykorzystali szczegółowe dane dotyczące przewozów lotniczych i porównali liczbę spodziewanych przypadków COVID-19 pochodzących z lotów międzynarodowych z liczbą zakażeń wynikających z przenoszenie choroby w danych krajach.

Wyniki opierały się na tym, jak importowane przypadki COVID-19 wpłynęłyby na tempo wzrostu lokalnej epidemii, przy użyciu szacowanego wskaźnika R dla poszczególnych krajów. W miejscach, w których przypadki z importu stanowiły ponad 10 proc. zakażeń w poszczególnych krajach, uznano, że mają one duży wpływ na wzrost epidemii.

Z kolei w państwach, w których przypadki z importu stanowiły mniej niż 10 proc. zakażeń uznano, że wpływ na wzrost epidemii jest zwykle niewielki, podczas gdy te poniżej 1 proc. miałyby prawie niewykrywalny wpływ na rozmiary epidemii.

Według ekspertów gdyby w maju tego roku nie zastosowano ograniczeń w przemieszczaniu się, importowane przypadki COVID-19 stanowiłyby w większości krajów ponad 10 proc. zakażeń. Wiadomo jednak, że stanowiły nie więcej niż 10 proc zakażeń w 34 ze 136 krajów i mniej niż 1 proc w czterech.

Wnioski z badania są więc takie, że restrykcje dotyczące podróży międzynarodowych były najbardziej skuteczne w ograniczaniu lokalnego przenoszenia wirusa we wcześniejszych stadiach pandemii. 

Badacze uważają, że ograniczenia w podróżowaniu nie powinny być jednolite. Państwa powinny wziąć pod uwagę dane dotyczące lokalnych infekcji i wskaźników wzrostu epidemii oraz liczbę podróżnych przybywających z krajów silnie dotkniętych COVID-19.

Z analizy można wywnioskować również, że restrykcje miały najlepsze działanie we wczesnym stadium pandemii. Wynik badania skomentował ekspert z London School of Hygiene and Tropical Medicine. 

- Zdajemy sobie sprawę, że środki te wiążą się z wysokimi kosztami ekonomicznymi i społecznymi, dlatego ważne jest, aby rządy stosowały ograniczenia w podróżowaniu w ukierunkowany sposób. Przed wprowadzeniem ograniczeń powinny uwzględniać dane dotyczące lokalnych infekcji, tempo wzrostu epidemii i liczbę podróżnych przybywających z krajów silnie dotkniętych wirusem - powiedział profesor Jit. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Tanie loty